Bulgaristan İçişleri Bakanlığı, ödenmemiş trafik para cezası borcu olan kişilerin karantina kaldırıldıktan sonra Bulgaristan’dan çıkış yapmasına izin verilmemesini öngörüyor.

Buna ilişkin pilot bir proje Sırbistan ile “Kalotina” sınır kontrol noktasında uygulanıyor.

İçişleri Bakanı Mladen Marinov, önümüzdeki aylarda kontrol noktası üzerinden trafiğin beklenen yoğunlaşmasından önce alınan önlemleri ve çalışma organizasyonunu incelemek üzere sahadaydı.

3 Haziran’dan beri Kalotina Sınır Kapısı’nda ülkeden çıkış yapan sürücülerin Trafik Polisine trafik ceza borcu olup olmadığını gösteren bir sistem çalışıyor. Onların, trafik idari para cezası karar tutanağı veya kararına ilişkin ödenmemiş trafik ceza borçları olduğu tespit edilirse borcunu ödemeleri için POS terminali bulunuyor.

Eski trafik idari para cezası karar tutanakları veya kararlarına ilişkin ödenmemiş trafik ceza borçları tespit edildiğinde sürücünün ehliyetine el konulabilir. Hız sınırı ihlallerine ilişkin trafik idari para cezası karar tutanağı e-tebligatı yapılmasında cezaların yerinde ödenmesi zorunlu değil, onlar kanunda belirlenen süre içerisinde ödenebilir.

POS terminalin kurulumundan bu yana 200 000 levanın üzerinde trafik ceza borcuna ilişkin ödenmemiş 1 700 trafik idari para cezası kararı tespit edildi.

Bu aşamada getirilen sınır kısıtlamaları nedeniyle Kulata Sınır Kapısı, Tuna Köprüsü-Vidin Sınır Kapısından sonra en yoğun ikinci sınır kontrol noktasıdır. Şu anda sınır kapısının giriş-çıkışından 24 saatte 2400 kamyon ve yaklaşık 700 binek otomobil geçiş yapmaktadır. Aynı zamanda yaklaşmakta olan yaz turizm sezonu nedeniyle kontrol noktasında trafiğin yoğunlaşması bekleniyor.

Bakan Mladenov, “Kulata” sınır kontrol noktasının yeniden inşasına yönelik projede kaydedilen ilerlemeyi denetledi ve sınır kontrol noktası yönetimiyle trafik yollarının artırılması, otobüs yolcularının kişisel belgelerini kontrol etmek için geçen yıldan itibaren iyi uygulamayı sürdürerek mobil araçların kullanılması, sınır muhafızları ekiplerinin yeniden organize edilmesi gibi trafiği ve yolcuları kolaylaştıracak detayları görüştü.

Görüşmede kısa süre içinde trafik kural ihlallerine ilişkin ödenmemiş para cezası borçlarının ödenmesi için POS terminali kurulması konusu ele alındı. Sınır Polisi Genel Müdürlüğü, Gümrükler Ajansı ve Milli Gelirler Ajansı (NAP) görevlilerinin yer aldığı ortak ekipler, Kulata Sınır Kapısı’nda kaçakçılıkla mücadele çalışmaları yürütmektedir.

 

 

Kircaalihaber.com

Önceki Haber

Kosova’da vaka sayısı 1.269’a ulaştı

Sonraki Haber

Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Aylin Sekizkök: Bulgaristan sınırında transit geçiş sıkıntısı yok

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

three × 5 =