Türk Milli Birlik Hareketi (TMBH), bir televizyon programında “Makedonya’da Türk yoktur” sözlerini sarf eden Besa Hareketi Çayır Şubesi Başkanı Valon Bela ve Arnavut Demokratik Partisi (PDSH) Genel Başkanı Menduh Thaçi’ye özür çağrısında bulundu.

TMBH’den yayınlanan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

4 Nisan 2022 tarihiyle Ulusal Tv olan 21 Tv de canlı yayın esnasında Türklerle ilgili yapılan mesnetsiz iddialara, Makedonya Türklerinin milli refleksi ve vicdanı olan Türk Milli Birlik Hareketi  kamuoyuna aşağıdaki bildiriyi yayımlamaktadır:

Arnavut Demokrat Partisi Genel  Başkanı ve millet vekili MenduhTaçi ve BESA partisi Çair Belediye teşkilatı Başkanı Valon Bela’nın  Nüfus Sayımı ile ilgili Türklere yaptıkları mesnetsi iddiaları tamamıyla maksatlı ve tarihi bilmez kişiliklerine mal etmekteyiz. Bu yüzden tümümüyle red ediyor,derhal özür dilemelerine çağrıda bulunuyoruz.Yüce Peygamberimiz (s.a.s.) ‘’Oruç bir kalkandır,sakın oruçlu iken cahillik edip de kem söz söylemeyin. Biri size sataşacak veya dalaşacak olursa, ben oruçluyum deyin, ben oruçluyum deyin’’ der. Diğer yandan Yüce Kitabımızda ‘’size kimse saldırırsa aynı mislide cevap verin’’ hükmediyor. Manevi esaslarımızın bu kıssaslarına dayanarak kardeş bildiğimiz Arnavutların (Bir grubun) böyle bir inkarda bulunmalarını,maneviyattan eksik olduklarını anlamaktan üzgünüz. Bu  ve buna benzer tiplerin aramıza nifak sokmak  istediklerini açıkça görmekteyiz. Anayasaya veya yasalarla garanti altında olan milli mensubiyetimizi, inkarlarından dolayı, gerekli makamların ülke huzurunu bozmak istedikleri gerekçesiyle tedbir almalarına çağrıda bulunmaktayız. Bu iki partinin yetkili organlarının bu iddiaları kınamalarını ve Türklerden özür dilemelerini talep etmekteyiz. Bu iki partinin izahatlarına diğer Arnavut parti ve STK’larından  kınama bekliyoruz ve bu görüşlere  bağdaşmadıklarını ifade eden beyanlarına şahit olmak istiyoruz. Milli  mensubiyeti  belirleme  yetkisi Anayasayla ve yasalarla en büyük hak ve özgürlük olarak  belirlenmişken, bu tür lügatın kullanılmasına yasanın ve yasaların çiğnendiğine işaret etmektedir. Toplumu ayırıştırmaya, fitneye ve fesada götürmek iddiasında bulunanlara karşı, toplu karşı gelmeyi de bir demokratik ve hak bilirlilik bir davranış olarak Kabul etmekteyiz. İslam çatısı altında kardeş bildiğimiz ve uyum içerisinde olduğumuz Arnavut kardeşlerimizin arasına kimsenim gölge düşürmesine izin vermeyeceğiz . Bu şahısların da kulağına küpe olsun diye ortak vatanımız ve devletimiz olan MAKEDONYA’da varlığımızı mahşere kadar sürdüreceğimizi de belirtmeki isteriz. Anavatanımızla ilgili iddialara gelince altını kalınca çizerek belirtmek isteriz ki Türkiye Cumhuriyeti güçlü bir devlettir ve dış Türklerin sigortasıdır. Anavatanımıza kem bakan gözler kör olsun diyoruz. Nihayet ‘’vay be, kardeş bildiğimiz Arnavutların bir kısmı, bizden  rahatsız  olduklarına  şahit  oluyoruz. Vatanı  iki milletli, iki kutuplu olamsının engelini bizim varlığımızda görüyorlar. Biz buradayız, asırlar boyunca olduğumuz gibi olmaya ve kardeşçe  yaşamaya devam edeceğiz. Karşılıklı saygı ve sevgi  esasına dayanarak her kesime aynı yakınlıkta ve mesafede olacağımızdan herkesin emin olmasını isteriz.Biz yaradılanı, Yaratandan dolayı severiz. Ne mutlu Türküm diyene.

Önceki Haber

Kapalı mekanlarda maske takma zorunluluğunun kaldırılması önerildi

Sonraki Haber

Ensar Derneği’nden 300 aileye Ramazan yardımı