TMBH’den Merkez Jupa ve Kalkandelen seçimleriyle ilgili açıklama

Saraç

TMBH

Türk Milli Birlik Hareketi (TMBH) 20 Ağustos’ta Merkez Jupa’da belediye başkanlığı ve Kalkandelen’de meclis üyeliği seçimleriyle ilgili açıklamalarda bulundu.

TMBH’nin konuyla ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“15 Temmuz 2022 tarihinde konuyla ilgili yayınladığımız bildiriye istinaden bugüne kadar değişen hiçbir şey olmadığına göre, vicdan, ahlak muhasebesi ve dava anlayışımız gereği bugün yeni bir bildiriyle karşınıza çıkmaktayız. Hatırlanacağı üzere 20 Ağustos 2022 tarihinde Merkez Jupa Belediyesi’nde  Belediye başkanı seçimi gerçekleşmesi gerekmektedir. Seçim tarihine gün yaklaştıkça kayyum ve yandaşlarının yaptıkları baskı ve asılsız iddia ile iftiraları tümüyle redediyor, gerçeklerle asla bağdaşmadığının altını çizmekteyiz. Allah korkusu ve utanma duygusu olmayan kayyum, Belediye ve kamu kuruluşlarında çalışan görevlilerin çoğu, özellikle gurbetçi soydaşlarımıza görülmemiş baskı yaparak seçime katılmalarını zoraki kılmaktadırlar.

“Seçime çıkmasanız Belediye yok olur, başka bir belediyeye bağlanır, bütçeden desteğimiz kalkar, işten atılırsınız” ve buna benzer asılsız iddialarla ve dayatmalarla seçime katılımı temin etme gayretindedirler. Bu söyledikleri asılsız iddialar hiçbir zaman gerçek olamaz çünkü Belediye sınırlarının değişmesi Yerel Yönetimler yasasının değişmesi ile mümkün olur, o da parlamentodan üçte iki (2/3) destek sağlanırsa. Öyle bir durum söz konusu olmadığına göre ileri sürülen bu iddiaların sadece aldatmaca olduğu açık ve net olarak görülmektedir. Belli ki bugüne kadar Merkez Jupa’yı Türklerin bir kalesi olma konumuna getiremeyen bu zalim ve vefasız kayyum, Türkler arası nifak ve bölücülüğü sokmak için görev almış biri konumundadır. Bugüne kadar sürdürdüğümüz Merkez Jupa’daki davamıza devamlı engel olan taraflarla aynı safta yer alan bu tipler elbette er veya geç bu hesabı vermek mecburiyetinde kalacaklar.

Makedonya Türklerinin milli refleksi ve vicdanı olarak, Merkaz Jupa’daki soydaşlarımızın ve vatandaşlarımızın hür iradesine her zaman inandık ve bu inancımızı korumaktayız. Hür iradelerine kimse hipotek koyamaz hele icraatlarıyla Merkez Jupa Belediyesini en kenara itmiş birilerinin baskısı altına asla kalmamalıdırlar. Biz, TMBH olarak Belediyenin bu zalimlerden, vefasızlardan kurtulması için ve belediyemizin refahı için, uzlaşmaya kulak vermeyen TDP’nin yanlış icraatlarına son vermek için aşağıdaki hususları oy birliği ile kamuoyuna bildirmekteyiz.

Mevcut duruma göre Merkez Jupa’daki bütün üye ve sempatizanlarımızı 20 Ağustos 2022 tarihinde yapılacak olan Belediye Başkan seçimini boykot etmelerine davet etmekteyiz. Bu seçimler başarısız geçtiği takdirde aynı kayyum bir daha kayyum ve belediye başkanı olamayacak ve yeni bir parlamento seçimlerinde iktidar olacağımıza göre bizimle uyum sağlaması mümkün değildir. Bu yüzden bu durumdan kurtulmak için seçimlerin boykot edilmesi bütün Merkez Jupa’daki insanlarımıza daha hayırlı olacağını inanmaktayız.

16 seçim sandığında gerçekleşecek olan seçimle ilgili aldığımız resmi verilere dayanarak, seçim görevlileri ve sandık başlarında ki memurların tamamı iktidar kanadından oluşmuştur. İktidar ve ortakları seçimi başarılı yapmak için ali cengiz oyunlarına baş vuracağı, söylenmektedir. Elimizde var olan bilgilere dayanarak seçim hilesi ve oy çalmak operasyonları olursa, kimsenin göz yaşına bakmadan savcılığı baş vuracağız. Ceza kanununda hangi hükümler çiğnenirse, ona göre cezaların uygulanmasını talep edeceğiz.

 Bu seçimin bir tiyatro olduğunu ve ülkemizde ki ana durumu oluşturan yolsuzluk, krizler, kayırmacılık, rüşvet ve buna benzer durumların bir küçük sahnesini andırmaktadır. Bu yüzden seçim neticeleri ne olursa olsun, bu seçim neticelerini antidemokratik ve hür iradeye sistematik bir baskı uygulandığı için, kabul etmiyor, reddediyoruz. Hükümet bölgeye gereken ilgiyi göstermediği sürece tutumumuz değişmeyecektir.

Kalkandelen Belediyesinde Meclis Üyeleri seçimi yapılacaktır. Seçime katılan siyasi partimiz, “Türk’ün oyu, Türk’e gitsin” diyor. Seçime katılan diğer siyasi partilerde Türk adayları olduğuna göre, TMBH olarak üye ve sempatizanlarımızı Türk partisinin listesine oyunu kullanmaları çağrısında bulunmaktayız. Kalkandelen’in hassasiyetini bilenler bu durumun böyle gerektiğini de bilmelidirler. Hesaplaşmalar başka bir zamana bırakılmalıdır.”

Read Previous

Art Theatre 2. Tiyatro Kampını düzenledi

Read Next

Üniversite sıralamasında ilk binde K. Makedonya’dan üniversite yok