17 Ekim 2021 tarihindeki yerel seçimlerin ikinci turunda seçime katılım barajına ulaşılamamasından dolayı Merkez Jupa’da 17 Nisan’da yeniden seçim yapılacak.

Türk Milli Birlik Hareketi (TMBH) pazar günü Merkez Jupa Belediyesi’nde düzenlenecek seçimlerle ilgili bir açıklama yayınladı.

TMBH’den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Makedonya Türklerinin milli refleksi ve vicdanı olan Türk Milli Birlik Hareketi Merkez Jupa’da yapılacak olan Belediye Başkanı seçimi için bu akşam itibarıyla hazırlıklarını tamamlamıştır. Ancak sahadan aldığımız verilere dayanarak, bu seçimin son derece hileli bir atmosfer içinde geçeceği yönünde olacağına işaret etmektedir. Devlet Seçim Komisyonu iki sandık hariç, 16 sandıkta,  Belediye Seçim komisyonu ve  diğer sandık başlarına iktidarda ki partinin partizanlarını ve özellikle kayyumun emrinde olan memurları  atamakla, seçimlerin hür ve demokratik bir havada geçmesine, seçim başlamadan bile gölge düşürmüştür. Kardeş havası içerisinde geçmesini istediğimiz bu seçimin, hükümet eliyle aramıza nifak sokmalarına için vermemeliyiz. Bu oyuna alet olanları da, gözlemcilerimizin sayesinde deşifre edeceğiz ve kanun gereği ne ise gereken işlemi yapacağımızı aleni bir şekildi bütün ilgili tarafların bilgisine sunmaktayız. Biz halkımıza hizmet için yarışa girdik ve bu hizmeti alı cengiz oyunlarıyla baltalamak isteyen kim ise, er veya geç gereken cezaya tabii tutulması için kimsenin gözünün yaşına bakmayacağız. Diğer yandan Belediye başkan adayı, hem eski belediye başkanı ve bugünün kayyumu olması hasebiyle, belediyenin bütün kaynaklarını kullanarak seçimlerin hür ve demokratik bir havada geçmeyeceğini göstermektedir. Ne olursa olsun, hukuk neyi gerektirirse, adımlarımızı o yönde atacağız ve kardeşler arasında hukuksuzluğun hakim sürmesine izin vermeyeceğiz. Ayrıca kardeş havasını bozmak isteyenlere de böyle bir fırsat tanımayacağımızın altını çizmekteyiz. Biz Türklüğü hizmet etmek için yola çıkmış dava erleriyiz. Türklükten geçinenlere meydanı bırakmayacağız.

Bu bildiriyle bütün ilgili kurumlara seslenerek göreve davet etmekteyiz.

Yeter katılım temin edilirse, demokratik ve hür bir havada seçimlerin tamamlanması temennisiyle, seçimin  Başta Jupa’ya sonra da bütün doydaşlarımıza hayırlara vesile olmasını Rabb’imizden niyaz ederiz.”

Önceki Haber

İsrail polisinin sabah baskın düzenlediği Mescid-i Aksa’da 60 bin kişi cuma namazı kıldı

Sonraki Haber

Dışişleri Bakanı Osmani’den Bosna Hersek’e resmi ziyaret