Türk Milli Birlik Hareketi (TMBH), geçtiğimiz günlerde Manisa ziyareti gerçekleştiren İçişleri Bakanı Oliver Spasovski’ye eleştirilerde bulundu.

TMBH’den konuyla ilgili yapılan paylaşımı olduğu gibi yayınlıyoruz:

“Bugün Genel Merkezimizi, Manisa Makedonya Göçmenleri Derneği Başkanı Sayın Cevdet Cömert Bey ve oğlu Emre ziyaret ederek çok verimli bir görüşme gerçekleşti. Cevdet Bey Radika kanyonunun şirin köyü olan Boletinli olması nedeniyle ve Şehzadeler şehri olan Manisa’ya göç ederek memnuniyetini dile getirdi. Ayrıca Çiğli Belediyesinin daveti üzere geçen günlerde İçişleri Bakanı Oliver Spasovski ve beraberindeki Heyetin, Manisa ziyaretini teferruatlı dile getirdi. Türk olduklarını, fakat geldikleri ortamın gelenek, görenek ve kültürlerine karşı bir nostalji misali saygıladıklarını herkesin bilmesini istedi.

Bu teferruatlı bilgilendirmeden sonra değerli misafirimize konuyla ilgili görüşlerimizi dile getirerek, altını kalınca çizdiğimiz hususları anlattık. Oliver Spasovski’nin ve ekibinin İzmir ve Manisa ziyaretleri bir misilleme olduğunu anlattık. Spasovski, Türklere evlerinde, vatanlarında Makedon diye hitap ederek gizli emellerini açığa vurmuştur.    

Heyetinde Makedonya Parlamentosunda iki Türk milletvekilinin ve hükümet ortağı olmasına rağmen, hiçbirini dahil etmemesi de misilleme maksatlarının temelini oluşturmaktadır. Bu söylemlere yutkunanları da bir türlü anlayamıyoruz.” Siz buradan göç ederken, anavatana dönerken, Türk olduğunuzu ifade ettiniz, Türkiye de Türk olduğunuz için vatandaşlığa kabul etmiştir. Hukuken bu iş burada bitmiştir. Türkiye’de Makedon yoktur. Biz buradaki dava anlayışımızla bu soydaşlarımıza Türkçe eğitim temin etmeye çalışırken, orada Makedonca ders görme taleplerinizi (bir bölümün) anlamakta zorluk çekiyoruz. Ayrıca Türk yetkili makamların da sizlere, bu görüşmeye katılan soydaşlarımıza Makedon olarak hitap etmesini kınıyor ve reddediyoruz. Son olarak talihsiz bir görüşme olduğunun ve içişleri bakanı da görevini istismar ederek, bu ziyarete gölge düşürmüştür, bilincindeyiz. Türk Milli Birlik Hareketi olarak taraflar ve ortam kim ve ne olursa olsun, soydaşlarımızın hak ve özgürlüklerini savunacağız ve onların Türklüğüne gölge düşmesine izin vermeyeceğiz. Cevdet Bey tepkilerimizi anlayışla karşıladığını ve bu durumların atlatılması için daha sık görüşmemizin gereğini vurguladı. Ayrıca oğlu Emre’nin Mavrova-Rostuşa Belediyesinde nikahını kıyarak hem oğlunun hem de gelinin nikah memuru önünde milli kimlik olarak Türk yazıldıklarını bildirdi.

Son derece yapıcı ve samimi geçen bu görüşmeden, iki tarafın memnun kaldığı anlaşılmıştır. Bu durumları Manisa’da görüşmek üzere bir ziyaretin de gerçekleşmesi gereğinin altı çizilmiştir.”

Önceki Haber

Petkov: Bulgaristan, AB’nin Rusya’ya petrol ambargosundan muaf tutulacak

Sonraki Haber

Türkiye-Arnavutluk Fier Dostluk Hastanesi açılışının birinci yıl dönümü