TMBH’den Fransız teklifi açıklaması

Saraç

TMBH

Türk Milli Birlik Hareketi (TMBH), Fransız teklifi ile ilgili açıklama yayınladı.

TMBH’den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Makedonya Türklerin milli refleksi ve vicdanı olarak dün Mecliste yapılan oylamadan rahatsızlık duyduğumuzu ve maalesef yasama organının hükümetin dümen suyuna girdiğini hüzüntüyle görmekteyiz.Bu tür oturumlarda yasama organının kendi özerkliğini kaybetiğini ve üç gün süren tartışmalarda bir tiyatro temsilini seyrettiğimizin şahidiyiz. Ayrıca bu oylamanın devletimize son derece olumsuz gelişmelere yol açacağı endişesinin içerisindeyiz.

Meciste onaylanan tutumlar kattiyen Fransa teklifi içerisinde dahil edilemez,yanlız ve yanlız hükümetin müzakerelere devam edebilmesi için bir tutum ve ülkenin ali menfaatlerine karşı bir hamlenin yapılmasına rıza göstermektir.

Fransa teklifi doğrudan doğruya Makedonlarla alakalı olduğu için bugün yapılan oylamada Makedonların ezici çoğunluğunun bu teklife karşı olduğunu göstermiştir. Türklerin çoğunluğu tarafından da bu teklif reddedilmektedir ve sonuç bildirgesinin hiçbir hukuki dayanağı olmadığını inanmaktayız.Fransız teklifi devletimiz için uygun değildir ve ortak vatanımız olan Makedonya’nın temellerini sarsmaktadır. Bugün yapılan oylamada fransız teklifini kabul ederek, muzakerelerin başlamasını onaylayan milletvekillerin Büyük Bulgaristan’da yaşamak istediklerini görüyoruz.Daha önceden belirtiğimiz gibi bugün de tutumumuzu tekrar ederek fransız teklifine karşı olduğumuzu belirtiyoruz. Bu teklifi reddeden ve çoğunlukta olan Makedonların, omuz omuza yanında olduğumuzu altını çizerek, milli mensubiyetle ilgili haklı davalarında  tam destek olduk ve olacağımızı belirtmekteyiz.

Read Previous

AP Milletvekili İlhan Küçük Kuzey Makedonya’nın AB’ye katılım sürecini değerlendirdi

Read Next

Kovid-19 vakalarının yeniden artışa geçtiği Avrupa’da yeni virüs dalgası uyarısı yapılıyor