Türk Milli Birlik Hareketi (TMBH) Genel Başkanı Erdoğan Saraç, Başbakan Zoran Zaev’in twitter hesabından yayınladığı İsrail destekli paylaşımını şiddetle kınadıklarını söyledi.

TMBH tarafından yayınlanan açıklamada, “Makedonya Türkler’inin milli refleksi ve vicdanı olan Türk Milli Birlik Hareketi, Başbakan Zaev’in 16 Mayıs 2021 tarihinde, saat 11.40 itibariyle twitter hesabında yayınladığı açıklamayı şiddetle kınıyor ve reddediyoruz. Zaev açık ve net olarak Gazze bölgesinde masum Filistinli vatandaşlara, kadın ve çocuklara İsrailin terör estirmesini desteklemektedir” denildi.

Açıklamanın devamında “Çatışma, İsrail silahlı kuvetleri tarafından 7 Mayıs 2021 tarihinde Filistinli ailelerin evlerinden zorla çıkarılmasıyla başlamıştır. 7 Mayıs 2021 tarihinde Zaev ve Hükümeti, İsrail kuvetlerinin bu provokasyonunu ve terörü kınamak için o tarihte neredeydiler? Bugün Filistinli masum insanların feci şekilde İsrael tarafından katledilerek , Filistin halkının meşru mudafasını antisemitizm olarak tanımlamaktadır. Demek ki Müslüman dünyasına karşı cephe aldığını belirtmektedir. Zaev’in masum Filistinli sivil kadın ve çoçuklara karşı İsrael terörünü desteklediği için terörbaşi Netanyahu Makedonya Hükümetine resmi olarak şükranlarını bildirmiştir. Dolayısıyla bugün Makedonya hükumeti ve koalisyon ortaklarının kimi desteklediklerini ve hangi tarafta oldukları herkese ayan beyan olmuştur.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, “Biz gerçekten bütün samimiyetimizle durumların giderek tırmanmasından dolayı hicap duymaktayız ve bu yüzden dünyadaki barış güçlerin ve aklı selim devlet ve kurumların Filistinlere karşı işlenen bu terörü durdurmalarını ve adaletin ve barışın bütün Filistin topraklarında temin etmelerinin çağrısında bulunuyoruz. Makedonya Hükümeti kendi öz dış politikasını barış ve adalet üzerinde gerçekleştirmelidir ve uydu,yalaka politikalarından vazgeçmelidir.” sözlerine yer verildi.

Önceki Haber

Ülke genelindeki Bulaşıcı Hastalıklar Kliniklerinde 490 hasta tedavi ediliyor

Sonraki Haber

Kosova Cumhurbaşkanı Osmani, Hırvat mevkidaşı Milanoviç ile görüştü