TMBH, Vasilevo Belediyesi’nde Türkçenin resmileşmesinin kabul edildiğini duyurdu

Saraç

TMBH

Türk Milli Bielik Hareketi (TMBH) son nüfus sayımlarında Türk nüfusun % 20’den fazla çıktığı Vasilevo Belediyesi’nde Türkçenin resmileşmesinin kabul edildiğini duyurdu.

TMBH’den konuyla ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Vasilevo Belediyesi Meclis Üyemiz ve TMBH Genel Başkan Yardımcımız Sayın Ridvan Mehmedov eliyle Belediye makamlarına ulaştırılan yukarıda zikredilen resmi talebimiz, dün cumartesi O9 Aralık 2022 tarihinde Vasilevo Belediyesi Meclis toplantısında oy birliği ile gündeme alınmış ve Belediye Başkanı Sayın Slave Andonov tarafından yapılan son derece yapıcı ve hukuka dayanan talebimiz toplantıya katılan 14 Meclis Üyesi tarafından talebimiz olumlu karşılanmış ve karar alınması için hiçbir sorunun olmadığı vurgulanmıştır. Belediye Başkanı Slave Andonov, talebimizin anayasa ve yasalara uygun olduğunu ve 01 Ocak 2023 tarihinden itibaren Resmi dil ve onun Kiril alfabesi olan Makedoncanın yanı sıra Vasilevo Belediyesinde ikinci resmi dil ve onun latin alfabesi olan Türkçe’nin resmi hizmette olmasına hiçbir engelin olmadığını belirtmiştir.

Ayrıca gerektiği gibi uygulamanın yapılması için 2023 yılı bütçesinin de uygun hale getirileceğini ve özellikle bütün toponimlerin ve kamu kurumlarının tabelalarının Türkçe yazılması gereğini de vurgulamıştır. Ayrıca yazımızda belirtiğimiz oranda Belediyede ve kamu kurumlarında Türklerin de istihdam edilmesi gereğini de hatırlatmıştır.

Yapılan bu açıklamalar sonucu, toplantıya katılan farklı partilerden, iktidar ve muhalefet olarak 14 Meclis Üyesi oy birliği ile Türkçenin 01 Ocak 2023 tarihiyle Vasilevo Belediyesinde ikinci resmi dil olarak yürürlüğe girmesini kabul etmiştir. Hatırlanacağı üzere Vasilevo Belediyesinin 15 Meclis Üyesi var.

Türk Milli Birlik Hareketinin bütün mensupları adına Belediye Başkanı dostumuz S

Slave Andonov ve Vasilevo Belediyesinin bütün Meclis Üyelerini, yüksek demokrasi anlayışları ve hukuka gösterdikleri duyarlılıkları yüzünden tebrik ediyor ve şükranlarımızı arz ediyoruz. Hayırlısı olsun. Darısı diğer Belediyelerimiz başına.

Makedonya Türklerinin milli refleksi ve vicdanı olarak Belediyede var olan son derece milletler arası iyi ilişkileri ve dayanışmayı daha da genişletmek ve zenginleştirmek üzere projelerle desteklemeye gayretlerimi esirgemeyeceğiz.”

Read Previous

Dışişleri Bakanlığı’nda bomba ihbarı yapıldı

Read Next

Akaryakıt fiyatlarına bir indirim daha