TMBH: “Tek Taraflı İlan Edilen Seçimlere Katılmayacağız”

Türk Milli Birlik Hareketi bugün yayınladığı yazılı açıklamada, Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği’nin Merkez Kurulunun kararlarının bütün muhalefet cephesinin kararları olarak kabul ettiklerini vurgulayarak AB Komiserinin gereken cesareti ve prensipli duruşu sergileyemediğini kaydediyor.

Türk Milli Birlik Hareketi’nin açıklamasında şunlar belirtilmektedir.

“Türk Milli Birlik Hareketi olarak, 20 Ocak 2016 tarihinde SDSM Merkez Kurulunun aldığı kararların  bütününü  eksiksiz  desteklediğimizi kamuoyuna bildirmekteyiz. Bu kararlar üzere 18 Ocak 2016 tarihinde muhalefet liderlerleriyle  gerçekleştirdiğimiz toplantıda mutabakat sağlanmıştır. SDSM Merkez Kurulunun kararları bütün muhalefet cephesinin kararları olarak kabul eder, gerçekleşmeleri için tereddütsüz yerine getireleceğini vurgulamaktayız”

Yazılı açıklamada, ayrıca,  “Bu şartlarda TMBH, 24 Nisan 2016 tarihinde tek taraflı ilan edilen seçimlere katılmayacaktır. Seçmen kütüğünün temizlenmemesi ve yayın kuruluşlarıyla ilgili mevzuatın düzenlenmemesi, seçimlerin eskileri gibi adil ve güvenilir olmayacağını göstermektedir. Siyasi iktidarın bu konuda ki istismarları delillerle tespit edilmiştir. Ancak bu hususların düzeltilmesiyle, bu konuda muhalefetle mutabakat sağlanırsa ve en azından asgari şartlar temin edilirse, bir erken seçimden söz etmek mümkündür. Bu durumların düzeltilmesi için gereken zamanı göz önünde bulundurmakla, yeni bir seçim tarihine gerek vardır. Bizim böyle bir seçime katılmada en küçük tereddütümüz olmaz daha doğrusu böyle bir seçime katılmak mümkün olabilir” ifadeleri yer almaktadır.

Türk Milli Birlik Hareketi yazılı açıklamasında AB Komiseri Johannes Hahn’ın görüşmelerde cesaretli ve prensipli duruş sergileyemediğini vurguladı.

TMBH, yazılı açıklamasında,  “Pırjino anlaşmasının birçok maddeleri bilinçli bir şekilde iktidar ortakları tarafından zaman kaybedilmesine sebep olmuştur. Dolayısıyla muhtevadan kopmamak lazım ve kaliteli çözüm ne gerektirirse ona baş vurmak lazım. Ne pahasına olursa olsun misali erken seçim Makedonya’yı daha da büyük krize sokacaktır. AB Komiseri gereken cesareti ve prensipli duruşu sergileyememiştir. Kalan bu zaman içinde AB  hukuka ve demokratik kurumların güçlenmesine olan prensiplerini koruması açısından ve saygınlığını tazelemek açısından, konuya tekrar el koymalıdır. Beklentimiz ülkenin menfaatleriyle bağdaşmaktadır” şeklinde ifadeler yer alıyor.

Read Previous

Başbakan Davutoğlu: Türkiye’ye kriz ihraç edilmiştir

Read Next

Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçiliği: “Profesörler Kurulu’nun, Yakışıksız, Geçerli Dayanağı Olmayan İthamları Üzüntü İle Karşılıyoruz”

One Comment

  • Looking at this article, I miss the time when I didn’t wear a mask. slotsite Hopefully this corona will end soon. My blog is a blog that mainly posts pictures of daily life before Corona and landscapes at that time. If you want to remember that time again, please visit us.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *