Türk Milli Birlik Hareketi (TMBH) seçim kampanyasına Ustrumca’da son verdi.

TMBH tarafından yayınlanan basın bildirisinde şu ifadelere yer verildi;

Seçim kampanyamızın son gününde Ustrumca’ya bağlı Banisa köyünü ziyaret etmek için yola çıktık. Banisa köyünü ziyaret etmemizin sebebi, orada bir Türk ailenin yaşaması, bu Türk ailesi İsmail Baba Tekkesinin koruyucusu ve bugüne kadar ayakta kalmış, son derece düzgün bir mimari eseri olan bir camimizin olması. Camiinin avlusuna girer girmez, daha önceden Türk mahallesinde yaşayan Adil Amca beni tanıdı: “Erdoğan Bey, ben sizi 92’lerden beri tanıyorum, ne olursunuz bu türbe ve camiye el aın kurtaralım, yalvarırcasına hitab etti. Gerçekten üzülmemek elde değil, bir zamanlar tamamıyla Türk köyü olan Banisa, bir haneye düşmüş ve tarihi değer taşıyan Türk-İslam eseri olan bu Camii, harabeye dönüşme yolundadır. Kurumlarımızla beraber bu Camiiyi, fonksiyonuna dönüştürmek ve türbeyi koruma altına almak, boynumuzun borcu olmlıdır. Adil Amca bir türlü ordadan ayrılmamıza izin vermiyordu. Elbetteki anlatacakları çoktu.
Hükümette yer almakla mutlaka bu eserin koruma altına alınması ve restorasyonunu ivedilikle temin edeceğiz. Bu gayretlerimiz yetmezse anavatanımızın eliyle bu eserimizi kurtarmak ve kazanmak için girişimde bulunacağız. Ayrıca bu konudaki, eksikleri Osmanlı arşivine başvurarak düzenlemeyi ve kitabe üzerinden bilgilendirmeyi temin edeceğiz.
Camii ve türbenin etrafında kalabalık sayıda hristiyan kökenli Romanlar yaşamktadır. Onlar farklı dinin mensubu olmalarına rağmen, türbenin ve camiinin onrılmasını samimiyetle istemektedirler. Onlara göre türbe ziyaretleri kendilerine huzur sunmaktadır diyorlar. Bu ziyaretten sonra Ustrumca’nın en kalablık yeri olan Türk Mahallesini ziyaret ettik. Evler içiçe ve büyük ölçüde altyapı sorunları ile karşı karşıya geldik. Böyle küçük ve altyapısı olmayan yaşam ortamında, koronanın boy gösteremediğine sevindim. Nazar değmesin diye tedbiri elden bırakmamalarını tavsiye ettik. Onlarla yürütülen hasbihal İştip’teki koalisyonla buluşmaya zamanımız yetmedi.
Böylelikle 2020 Erken Parlamento Seçim Kampanyamız sona ermiştir. Biz sizden razıyız, Allah da sizden razı olsun. Çarşamba günü, sabahtan akşama kadar 14’te buluşuyoruz.

Önceki Haber

TDP Merkez Jupa’da halkla buluşma toplantısı düzenledi

Sonraki Haber

15 Temmuz şehitleri için Kur’an-ı Kerim okundu, dua edildi