TMBH: “Pırjino Görüşmelerinin Sadece Makedon ve Arnavut Taraflarının Katılımıyla Gerçekleşmesini Kınıyoruz”

Türk Milli Birlik Hareketi bugün yayınladığı bildiride sabahın erken saatlerine kadar süren Pırjino görüşmelerinin başarısız geçmesini büyük üzüntü ile kabul ettiğini ifade etti.

Türk Milli Birlik Hareketi’nin bildirisinde şunnlar belirtilmektedir:

“Hükümet ortaklarının ve onların yandaşı olan bir siyasi partinin gayri ciddi davranışları ve tutumları yüzünden anlaşma olmamış ve Makedonya’daki siyasi kriz daha da derinleşmiştir. Uluslararası faktorün ve özellikle AB komserinin duruma el koyamama kapasitesi olmaması bizi daha da üzmüştür. Bugüne kadar AB himayesi altında imzalanan bütün anlaşmalarda AB sonuna kadar gidememiş, iktidar ise hiçbir zaman bu anlaşmalara sadık kalmadığı bir daha görülmüştür. Muhalefet partisi olarak SDSM tutumları haklılığını korumaktadır ve talepleri gerçek manada pürüssüz, geçerli, tarafların tanınacak, kabul edecek ve demokratik bir seçim için şartların temin edilmesidir. Bugün ve özellikle bu görüşmelerin yapıldığı tarihe kadar bu şartların temin edilmediği herkes tarafından bilinmektedir. Seçmen kütüğünün temizlenmesi ve kamu görevi yapan yayın kuruluşlarına çeki düzen vermeden, demokratik ve geçerli seçimlerin yapılması mümkün değildir. Bu Makedonya vatandaşlarının en temel ve doğal hakkıdır. Bunu da temin etme görevi muhalefete düşmektedir. Korkusuz, baskısız, şantajsız ve hür iradenin dile geleceği bir seçim yapılmalıdır. Bunun şartları olgunlaşmamış ve o yüzden şartların geçikmeden yerine gelmesi lazımdır. Bunlar olmadan erken seçime gitmek, iktidar ortaklarının ve yandaşlarının yeniden bulanık suda balık avlamak misalidir. Temizlenmemiş bir seçmen kütüğüyle emellerine varabileceklerini bildikleri için, tekrar hileye başvurmak istemektedirler. Bunlar devlet ve vatandaş çıkarını değil, parti ve şahsi çıkarları öne alarak davranmaktadırlar. Bu kriz döneminde böyle bir tutum kabul edilemez.Bu davranışlarla maalesef, devlet enstütülerinin itibarı yanısıra devletin de itibarı hem içte hem dışarda zedelenmektedir. Yöneticilerin önemli bir kesiminde devlet kültürü, anlayışı ve kapasitesi olmadığı açıkça görülmektedir.

Bildiride, ayrıca, “TMBH olarak bu görüşmelere yanlız Makedon ve Arnavut taraflarının katılımıyla gerçekleşmesini kınamaktadır. TMBH uluslarası camiadan (özellikle AB) bundan böyle bu tür anlaşmalara Türklerin de dahil edilmesini talep etmektedir veya konuyla ilgili Türklerin de görüşüne başvurmalıdır. Makedonya‘nın en sadık vatandaşları olarak ve ülke çıkarlarını hiçbir zaman zedelememiş ve sorun oluşturmamış bir toplum olarak bunu hak ettiğimize inanmaktayız. Makedonya bizim de vatanımız ve devletimizdir.” ifadeleri yer almaktadır.

Read Previous

Suriye’deki Savaşa Siyasi Çözüm Bulmak Gerekiyor

Read Next

Hahn: “Seçim Sürecin İçeriği Tarihinden Çok Daha Önemlidir”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *