Türk Milli Birlik Hareketi (TMBH), Kuzey Makedonya’da Nisan ayında yapılması planlanan nüfus sayımı hakkında bir bildiri yayınladı.

TMBH’den nüfus sayımı ile ilgili yapılan açıklamada, “Makedonya Meclisinde görüşülen nüfus sayımı yasası hükümetin tek düze anlayışından dolayı bu yasanın konsensusla getirilmesi mümkün olmadığı görülmektedir.Hükümet bu yasaya muhalefetin sunduğu önergelerin hiçbirisinin kabul etmemesiyle yasa metninin düzeltilmesi ve daha kaliteli bir metnin ortaya çıkmasına izin vermemiştir.” denildi.

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

“Muhalefetin son derece yapıcı  teklifleri kabul etmemekle büyük bir hataya düşmüştür. Geçmişte olduğu gibi bu gün de kendi tekdüze geleneğine sahip olan hükümet istatistik bir operasyon yerine siyasi bir operasyon gerçekleştireceğine ima etmektedir. Bu yüzden bügüne kadar yapılan bütün nüfus sayımlarında siyasi muhteva ağırlık kazandığı tescil edilmektedir ve bu yüzden nüfus sayımı neticelerine inanmak çok zordur. Muhalefet tarafından kabul görmemiş yasayla objektif ve devlet ihtiyaçlarını karşılayacak bir nüfus sayımın yapılması düşünülemez. Böyle bir yasayla yapılacak olan nüfus sayımız ancak  iktidardaki partilerin ihtiyaçlarını karşılayacağı çok açık olarak görülmektedir.Bu yasayla ve bu şartlar altında yapılacak olan nüfus sayımı uluslar arası camiadan da şüpheli ve güvensiz görülecektir.Makedonyaya gerçek manada düzgün ve bütün tarafların neticeleri kabul edeceği bir nüfus sayımı gereklidir.Mecliste konsensusla, oy birliği ile getirilecek olan bir nüfus sayımı yasası bütün güvensizlikleri ortadan kaldırır ve neticeleri inkar etme durumuna düşürmez.Böylelikle devlet kurumlarına olan güvenlik tazelenebilir.

Referandum neticelerini saygılayamayan bir hükümet, şantaj, baskı ve ali cengiz oyunlarıyla Milletvekillerini satın alarak Anayasayı ve Devletin ismini değiştiren Hükümet, adalet vadeden Hükümet, hukuk devletini ve hukuku çiğnemekle böyle bir sayımın başarıyla gerçekleştireceğini inanmıyoruz. Bu Yüzden bu hükümet gerçekçi, objektif ve bütün tarafların kabul edeceği uluslararası standartlara uygun bir nüfus sayımını yapamayacağından eminiz. Makedonya Türklerin Milli refleksi ve vicdanı olan Türk Milli Birlik Hareketi ülkedeki tüm siyasiler arasında uzlaşma sağlanamayan bir nüfus sayımı yasasıyla ortaya çıkacak neticelerin kabul edilmeyeceğine ve güvenirliğine inanmayacağımızı belirtmekteyiz.Kaliteli ve bütün tarafların rızasıyla kabul edilmiş bir Nüfus sayımı yasası, Türkler olarak, kalite ve kapasite açısından garanti altına alınmış hak ve özgürlüklerimizin daha yüksek olacağını inanmaktayız. Bu yüzden ne pahasına olursa olsun nüfus sayımı yapılmamalıdır. Bize bütün ilgili tarafların neticelerini kabul edeceği objektif ve gerçek bir istatistik operasyona ihtiyacımız vardır.”

Önceki Haber

21 Ocak’tan itibaren restoran ve kafeler saat 21:00’a kadar çalışacak

Sonraki Haber

Bulgaristan’da Kovid-19 vakalarında azalma eğilimi devam ediyor