“TMBH, Makedonya’daki Türklerin milli refleksi, vicdanı ve umududur”

Saraç

TMBH

Türk Milli Birlik Hareketi (TMBH) Genel Başkanı ve milletvekili adayı Erdoğan Saraç, Kuzey Makedonya’da 15 Temmuz’da düzenlenecek olan erken genel seçimlerle ilgili TIMEBALKAN’a özel açıklamalarda bulundu.

TİMEBALKAN ÖZEL

KOVİD-19 şartları altında seçimlerin gerçekleşmesinin son derece üzücü olduğunu söyleyen Saraç, “Makedonya Cumhuriyeti seçim hükümeti maalesef bu KOVİD-19 ile mücadelede yetersiz kalmıştır. Vatandaşlarımızı yanlış tedbirlere, adeta KOVİD-19’a teslim etmiştir. Bu şartlar altında bütün sağlık protokollerini göz önünde bulundurarak seçim kampanyası yürütmekteyiz. Bu seçim kampanyası eski seçim kampanyası gibi asla değildir ve elbette ki bu seçim kampanyasında sosyal medyayı ve diğer yayın basın araçlarını kullanarak ancak vatandaşlarımıza böylece ulaşmak ve dolayısıyla hedefe ulaşmak mümkün olabilir” ifadelerini kullandı.

Kuzey Makedonya’daki Türk seçmeni şahsınıza, partinize ve VMRP DPMNE koalisyonuna neden oy vermeli sorusuna yanıt veren TMBH Genel Başkanı Erdoğan Saraç, “Adalet herkese aynı mesafede olacaktır. İlk 100 gün içerisinde mutlaka vatandaşlarımızın standardını yükseltmek için bütün maaşların %25 civarında yükselmesine meydan vereceğiz. Türkler olarak anayasa ve yasa haklarımızdan yola çıkarak Türkçe tedrisat yapan okullarda 6’dan 9’a kadar sınıfların açılmasıyla en azından 200 öğretmene istihdam temin edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Ayrıca Saraç, “KOVİD-19 hastalığı konusunda sağlık sisteminin gerçek manada sağlıklı ayaklar üzerinde durmasını ve gereken teçhizatlar olması için bütün bu imkanları seferber edeceğiz. Bunlara ayrı bir bütçe temin ederek vatandaşların sağlığını ön planda tutacağız.” dedi.

“SDSM’nin Türkiye’ye karşı olan tutumlarından ve Türklere karşı samimiyetsizliğinden dolayı böyle bir saf değiştirmeye gerek duyduk”

SDSM’nin başkanı Zoran Zaev’in Türkiye’ye karşı olan tutumlarından ve Türklere karşı samimiyetsizliğinden dolayı saf değiştirmeye gerek duyulduklarını belirten Erdoğan Saraç, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Daha önce hatırlanacağı üzere TMBH, SDSM ile aynı safta çalışmaları yürütmekteydi ancak SDSM’nin başkanı ve ondan sonra başbakanı Türkiye’ye karşı olan tutumlarından ve Türklere karşı samimiyetsizliğinden dolayı böyle bir saf değiştirmeye sebep olmuştur. Ayrıca bu 3 buçuk yıl içerisinde SDSM hükümeti gerçek manada Türkiye Cumhuriyeti’ni Balkanlardan soyutlamak için elinden geleni yapmaktadır. Dolayısıyla hükümet Yunanistan’a yaklaşarak Yunanistan dümen suyuna girmiştir. Hatırlanacağı üzere FETÖ olayıyla alakalı Türkiye Cumhuriyeti’nin taleplerini Makedonya hükümeti yerine getirmemiştir.”

Makedonya hükümeti maalesef verdiği vaatlerin hiçbirini yerine getirmemiştir

Hükümeti kuracaklarına inandıklarını söyleyen TMBH Genel Başkanı Saraç, “Bu 3 buçuk yıl içerisinde Makedonya hükümeti maalesef verdiği vaatlerin hiçbirini yerine getirmemiştir. Adalet gelecektir, hürriyet gelecektir, ekonomide refah gelecektir, huzur gelecektir. Özellikle adalette kayırmacılık son bulacaktır, rüşvet son bulacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Makedonya’da özel savcılık teşkilatının vatandaşlarının ümidi olmak yerine rüşvet olaylarına karışması dolayısıyla hükümetin de adaletle hiçbir alakası olmadığını kaydeden Saraç, “Uluslararası camiada Yunanistan’ın politikasına uyarak hem isminin değiştirilmesi hem de Bulgaristan ile yapılan anlaşmada Makedon kimliğin, Makedon dilinin soru işaretine alınmasına yol açmıştır. Makedonya’daki demokratik yapıya göre çoğunluklu olan Makedonların çoğunu bu son derece üzmüştür.” ifadelerini kullandı.

TMBH Genel Başkanı Saraç son olarak, “Makedonya Türklerinin milli refleksi ve vicdanı olan TMBH yaptığı bugüne kadar ki faaliyetlerde Türklerle beraber hareket ettiğini anavatanımızla beraber hareket ettiği ve yapıcı politikalarıyla hükümetin Türklere karşı olan tutumunu eleştirerek Makedonya Cumhuriyeti bizim devletimiz ve vatanımızdır ve bu açıdan yola çıkarak Makedonya Cumhuriyeti’nin en sadık vatandaşları olarak bütün hak ve özgürlüklerimizin tamamıyla, bütün kapasitesiyle uygulanması ve kalitenin içinde saygılanması gerçek manada temel şiyarlarımızdan birtanesidir.” yorumunda bulundu.

TMBH’nin Makedonya Türklerinin milli refleksi, vicdanı ve umudu olduğunu söyleyen Saraç, “Makedonya Türkleriyle beraber hareket edebilmek için birlik ve beraberlik içerisinde olmamızı ve 14 numarada buluşmamızı tavsiye etmekteyiz. 14 numara kesinlikle hem anavatanımızla ilişkileri giderek gelişmesine hem de Makedonya’daki Türklerin huzuru, refahı ve geleceği açısından çok önemlidir. Sandıkta 14 numarada buluşalım.” diyerek sözlerini noktaladı.

Read Previous

AK Parti milletvekilleri Meclis’te Srebrenitsa çiçeği dağıttı

Read Next

Sırbistan hükümeti, gösterilerin Kovid-19 tedbirleri ile ilgisi olmadığını düşünüyor