TMBH heyeti İçişleri Bakanı Toşkovski ile görüştü

Türk Milli Birlik Hareketi (TMBH) Genel Başkanı Erdoğan Saraç ve Genel Sekreter Cüneyt Ruşid, ülkeyi seçime götürecek teknik hükümetin İçişleri Bakanı Pançe Toşkovski ile bir görüşme gerçekleştirdi.

TMBH’den görüşmeyle ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“3 Şubat 2024 tarihinde TMBH talebi üzere, pazartesi 28 Ocak 2024 tarihinde Geçici (Seçim)Hükümetinde, İçişleri Bakanı görevine gelen Sayın av.Pançe Toşkovski  bir Heyetimizi kabul ederek, görüşmelerde bulundu. Heyetimizde Genel Başkanımız Sayın Erdoğan Saraç ve Genel Sekreterimiz Sayın Cüneyt Ruşid bulundular. Son derece samimi ve yapıcı bir hava içerisinde geçen görüşmede Genel Başkanımız Sayın Erdoğan Saraç, İçişleri Bakanımız Sayın Pançe Toşkovski’ye yeni görevini kutlayarak, ülkemiz için hayırlara vesile olmasını diledi. Başarılı bir kamu görevlisi olarak bu görevinde de başarılı olacağından emin olduğumuzu belirtti. Yeni yıldan bu yana soydaşlarımızın Türkçe pasaport, kimlik belgesi ve ehliyet alamamaları ve anavatanımız Türkiye Cumhuriyetinde bulunan akrabalarımızın, soydaşlarımızın Makedonya vatandaşı olma taleplerinin durumu, konuları görüşmemizin ana sebepleri olarak ele alınmıştır.Türkçe pasaportun olmaması, verilememesi Türkler arası büyük memnuniyetsizlik ve mağduriyet oluşturduğunu vurgulayan Genel Başkanımız en tez bu durumların atlatılması ve sadece Türklere yapılan bu haksızlığın acil olarak atlatılmasını istedi.

İçişleri Bakanı Sayın Pançe Toşkovski konuyla ilgili açıklamalarda bulunarak” görevi teslim aldığım gün Makedon, Arnavut , Sırp , Boşnak , Roman  ve Ulah dilinde pasaport ve formların belli miktarda olduğunun bilgi sahibi oldum, ancak Türkçe pasaport ve formlar 0 (sıfır) olarak devr aldım. Bu hafta içinde gelecek olan yeni pasaport ve formlar içinde yeniden Türkçe pasaport ve formların olmayışından üzüntü duyuyorum” dedi. Sayın Başkan bu durumların atlatılması için ve Türkçe pasaport ve formların temin edilmesi için özel gayret göstererek, vatandaşların beklentilerine tercüman olacağım dedi.

Bu durumların atlatılması için eski kamu uzmanlarını yeniden angaje ederek ve ayrıca mükâfatlandırarak en tez bu sorunun çözüme ulaşacağına inandığını belirtti. Bir hafta içinde Yunanistan Büyükelçisi ile konuyla ilgili görüşmeyi ve Hükümet ve Meclis ile yaptığı görüşmeleri de kısaca dile getirdi.

Makedonya vatandaşlığı için yapılan başvurularla ilgili hala devir teslim yapılmadığı için bilgi sahibi olmadığını bildirdi. Bu konuya en tez değineceğini ve başvuru rakamlarını ve gerçekleşen vatandaşlık sayısı üzere bilgi vereceğine dair söz verdi. Ayrıca eksik olmayan vatandaşlık başvurularına da cevap verileceğinin altını çizdi.

Samimi, teferruatlı bilgileri  ve misafirperverliği için Genel Başkanımız Sayın Erdoğan Saraç, İçişleri Bakanımız Sayın P. Toşkovski ‘ye  teşekkürlerini bildirdi.

Read Previous

Yunanistan’da çiftçiler traktörleriyle eylem yaptı

Read Next

Türkiye’de deprem bölgesinde yıl sonuna kadar 200 bin konut teslim edilecek