TMBH Genel Başkanı Saraç VMRO DPMNE Genel Başkanı Mickoski ile görüştü

Türk Milli Birlik Hareketi (TMBH) Genel Başkanı Erdoğan Saraç, ana muhalefet partisi VMRO DPMNE Genel Başkanı Hristiyan Mickoski ile bir görüşme gerçekleştirdi.

TMBH’den görüşme ile ilgili yapılan açıklamada, “Son derece samimi ve yapıcı bir hava içinde geçen görüşme esnasında ülkemizdeki ekonomi, sağlık ve enerji krizleri ve ayrıca hükümetin AB sürecinde müzakerelerin başlaması için Bulgaristan engelini ortadan kaldırmak için yürütülen anlaşmalar üzere görüş alış verişinde bulunuldu.” denildi.

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

“Görüşme esnasında iki taraf  hükümetin yetersizliği yüzünden ülkedeki durumların üzücü olduğunun altını çizdiler. Belli ki Hükümet ve ortakları bu durumları idare edebilme kapasitesine sahip olmadıkları görünmektedir.Maalesef SDSM ve ortakları devleti idare etmekte ki zaaflarından dolayı devletimiz giderek çökmektedir ve vatandaşlarımızın durumu zorlaşmaktadır. Bu yüzden bu durumların ancak ve ancak erken, hızlı ,olağanüstü parlamento seçimleri ile atlatılması mümkün olduğunun bilincindeyiz. Erken seçimler devletimizin çöküşünü frenliyeceğini inanmaktayız.

Genel Başkanımız Sayın Erdoğan Saraç ayrıca hükümetin Bulgaristanla ilgili yürütülen görüşmelere de değindi. Makedonya’nın milli refleksi ve vicdanı olarak TMBH kayıtsız şartsız  VMRO-DPMNE’nin ve vatandaşların çoğunluğunun dile getirdikleri tutumlarını desteklediğimizi belirtmekteyiz. Velhasıl Makedonya hükümeti, Makedon  milli mensubiyeti, dili, tarihi ve kültürü hakkında anlaşma yapamaz ve anlaşmaya bu tür ilaveler yapılamaz.Bir milletin temel hak ve özgürlüklerinden olan  milli mensubiyet, dil ve kültürüne pazarlık konusu olamaz. TMBH’nin parlamentoda temsilcisi olduğu takdirde hiç bir şartlar altında anayasanın değişmesine oy kullanmayacaktır.

Başka bir deyimle Makedonya’daki Bulgarları dayatma ile Anayasaya dahil edilirse, o zaman  Bulgaristan devleti de oradaki Makedonları ve Türkleri kendi Anayasasına dahil etmelidir. Kaldı ki bu tür ilişkiler mütekabiliyet esasına dayanarak çözüme ulaşması gerekmektedir.Ayrıca iki devlet arası ikili sorunlar bir ülkenin AB sürecine katılma yolunda engel olmamalıdır. Dolayısıyla Makedonya Cumhuriyeti  Avrupa Birliği ile tam üyelik için müzakereleri  Bulgaristanın vetosuna bakmadan başlamalıdır.Hükümet kurucu milletin milli kimliğini, dilini, tarihini ve kültürünü tartışma konusu etmekle ortak devletimiz olan Makedonya Cumhuriyetinin de geleceğini tehdit altına almaktadır.

Bu görüşme esnasında diğerleri arası bazı Belediyelerdeki kadro imkanları görüşüldü ve sonuca bağlandı.Hatırlanacağı üzere VMRO-DPMNE’nin başını çektiği koalisyon 2021 Yerel seçimlerin mutlak galibidir.”

Read Previous

Putin, Ukrayna ordusuna ‘iktidarı ele alın’ çağrısında bulundu

Read Next

NATO, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik ‘tam teşekküllü işgalini’ kınadı