TMBH Genel Başkanı Saraç, Filoloji Bölümü Dekanı Ducevska ile görüştü

Türk Milli Birlik Hareketi (TMBH) Genel Başkanı Erdoğan Saraç, Üsküp “Aziz Kiril ve Metodi Üniversitesi, Blaje Koneski Filoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aneta Ducevska, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde yaşanan öğrenci krizini görüştü.

TMBH’den konuyla ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“TMBH’nin talebi üzere bugün Genel Başkanımız Sayın Erdoğan SARAÇ ve refakatında bulunan Genel Sekreterimiz Sayın Cüneyt Ruşid, Üsküp Filoloji Bölümü Dekanı Sayın Prof.Dr. Aneta Ducevska tarafından kabul edildi.Yarım saatten fazla süren görüşmede yukarıda zikredilen üniversitenin, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde 2022/23 eğitim yılında öğrenci alamama konusu görüşüldü. İki gün önce yazılı açıklamamızda bildirdiğimiz gibi bu konuya çözüm getirmek maksadıyla her tarafla görüşeceğimizi beyan ettik. Kaynaktan bilgi almak maksadıyla bugünkü durağımız Üsküp Kiril ve Metodi Üniversitesi, Filoloji Bolümü Dekanı Sayın Prof.Dr. Aneta Ducevska Hanımefendi oldu.

Dekan Hanımefendi: “Türk Dili ve Edebiyatı kürsüsünde var olan bu durumdan üzüntü duyduğunu ve atlatılması için gereken adımların atılacağından emin olmamızı istedi. Kadro açıklığını gidermek maksadıyla açılan kadro ilanına kimsenin baş vurmadığını ve bu hususta bölüm hocalarının ilgisizliğinden dem vurdu. Sadece üç elemanla ve bir lektörle bu kürsünün devamı sıkıntılı olacağını vurguladı. Öğrenci kabulü ile alakalı bir idari yanlış olduğunu kabul etti ve ilanda öğrenci sayısı ile alakalı hiçbir madde olmamasına rağmen beş öğrenciyle ilk sınıfın oluşturulması fikri başarısızlıkla sonuçlandığını belirtti”

Dekan Hanımefendinin bu açıklamalarını dikkatle dinleyen heyetimiz, Genel Başkanımızın konuyla ilgili yaptığı açıklamalardan sonra iki taraf teklifimizi göz önünde bulundurarak, iki nokta üzere mutabakata varmıştırlar:

1.Dekan Hanımefendi Prof.Dr. Aneta Ducevska, İştip, Kalkandelen ve Balkan Üniversitelerinin ilgili bölümleriyle görüşerek kaydını yapan bütün öğrencilerin bir Üniversiteden diploma almak kaydıyla ortak bir program üzere birleşmelerinin gerçekleşmesi için Üniversite (Kiril ve Metodi) olarak maksimum gayret sunacak. Dolayısıyla bölümler arası anlaşmazlık ve haksız rekabet sona erecek.

2. 2022/23 akademik yılında Türk Dili ve Edebiyatı kürsüsüne bas vuranlar (5 kişi), fakat idari sebeplerden dolayı kaydını yapamayan öğrenciler teker teker aranacak ve onlarla irtibat kurup ikinci bir alternatif bölüm teklif edilerek, sınıfın eğitime dail edilmesi için şartlar oluşturulacak. Örneğin: Fransızca veya Almanca bölümlerinde yeter sayı olmadığından dolayı Türkçe-Almanca yada Türkçe- Fransızca olmak üzere Türk Dili ve Edebiyat Bölümünde bu yıl kayıtların yeniden yapılması mümkün olacaktır. Dekan Hanımefendi bu hafta Amerika Birleşik Devletlerinin ziyaretinde bulunacağı için bu günden itibaren bir ekip görevlendirecek ve bu ekip anlaşmamızı gerçekleştirmek için çalışmada bulunacak.

Dekan Hanımefendi Anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı duyduğu sempatiyi açıkça ifade ederek, Balkan Üniversitesi yetkililerinin onlara önemli bir partner olacağını ve bu konuda her türlü iş birliğe hazır olduklarını samimiyetle dile getirdi.

Son derece samimi ve verimli geçen bu görüşme için Genel Başkanımız Sayın Erdoğan SARAÇ, Dekan Sayın Prof.dr. Aneta Ducevska Hanımefendiye şükranlarını belirterek, gerekli olduğu halde her konuda yardımcı olmaya hazır olduğumuzu vurguladı.

Bu sorunun çözümü anlaştığımız gibi sonuçlanmazsa, siyaset marifetiyle yapılması gereken ne ise yapacağımızdan herkesin bilmesini isteriz.”

Read Previous

Almanya’da Sancak Camii ibadete açıldı

Read Next

AB Komisyonu Başkanı von der Leyen: Bosna Hersek, Avrupa’nın bir parçası