Türk Milli Birlik Hareketi (TMBH), Kuzey Makedonya’nın Avrupa Birliği (AB) müzakereleri süreci ve Bulgaristan vetosuyla ilgili basında yer alan “Fransız Teklifi” hakkında basın bildirisi yayınladı.

TMBH’den konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Makedonya Türklerinin milli refleksi ve vicdanı olan Türk Milli Birlik Hareketi “Fransız teklifinin” Makedonya hükümetinin bilmediğini savunması açıkça şüpheli bulmaktayız. Hükümetin bilmemesi mümkün değildir. Görsel ve yazılı medyalarda kismen yayımlanan fransız teklifi Makedonya için zararlı, Makedonya devlet çıkarlarını ve bütün vatandaşların beklentilerini zedelemektedir.” denildi.

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

“Makedonların milli kimliğini ve ana dilini tartışma konusu haline getirilmesi, AB üyeliği için çerçeve anlaşmasının  konumu olamaz. AB mevzuatı ikili sorunların çerçeve anlaşamasına dahil edilmesi son derece sakıncalıdır ve şimdiye kadar görülmemiş bir uygulamadır. Türk Milli Birlik Hareketi olarak , muhalefetin de aktif bir biçimde katılımı sağlanmadığı takdirde, bu anlaşma sadece  hükümet tarafından kabul görürse, ihanetin en büyüğünü ve devletin feshi anlamını taşıdığını belirtmekteyiz. Bu yüzden Türk milli Birlik Hareketi olarak bu teklifi reddediyoruz ve AB’nin bu teklif üzere sergilediği prensiplerinden uzak tutumunu kınıyoruz.  Ayrıca Bulgaristan’ın sözde Makedonyada yaşayan Bulgarların anayasamıza dahil edilmesi ve bazı küçük değişiklerle yeniden düzenlenmesi kabul edici  değildir. Böyle bir talep ancak ve ancak mütekabiliyet esaslarına dayanarak gerçekleşebilir. Daha doğrusu Bulgaristanda olan Makedonların Bulgaristan Anayasasına dahil edilmesiyle olur. Türk Milli Birlik Hareketi olarak Makedonya meclisinde milletvekilimizin  olduğu takdirde fransız önersini hiçbir zaman oylamayacaktır. Bulgaristan’da yaşayan Türkler ve Makedonlar, Bulgar Anayasasına dahil edilmediği müddetçe böyle teklifler tarafımızdan hiç sayılacak ve kabul görmeyecektir.

Makedonya hükümetinin güdümden kurtulmasını, devlet çıkarlarını savunmasını göz önünde bulundurarak  Fransız önerisinin reddedilmesini ısrarla talep etmekteyiz.

Bugün Makedonya için çok önemli bir gün. Brükselde Başbakan Kovaçevski, Mecliste bütün partiler tarafından getirilen deklarasyon savunulmasa ve Fransız teklifi kabul görürse, Makedonya devletinin temellerine bomba koyulmuş olacaktır ve geleceğimiz her zaman için töhmet altına girdiği her geçen gün görülecektir.”

Önceki Haber

Uluslararası Balkan Üniversitesinde mezuniyet heyecanı

Sonraki Haber

Rama: Hala Godot’u mu bekliyorsunuz?