Türk Milli Birlik Hareketi (TMBH) Genel Başkanı Erdoğan Saraç, koalisyon ortağı VMRO DPMNE Başkanı Hristijan Mickoski’nin dün yaptığı işgalci İsrail devletini savunan ve kamuoyunda tepki çeken açıklamalardan parti olarak ayrıldıklarını söyledi.

TMBH Genel Başkanı Erdoğan Saraç sosyal medya hesabından Makedonca olarak yaptığı paylaşımda, “Makedonya’daki muhalefetin sadık ve kanıtlanmış bir koalisyon ortağı olarak, saygın muhalefet lideri Mickoski’nin bu açıklamasından tamamen uzaklaşıyor ve Filistin’deki Gazze Şeridi’nde yaşanan olayların yanlış değerlendirilmesinden duyduğumuz üzüntüyü ifade ediyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Dünya Müslümanlarının Ramazan bayramını kutladığı bir dönemde İsrail terörünün zirveye çıktığını kaydeden Saraç, “Böyle talihsiz bir açıklama, sahadaki gerçeğe uymamakta ve tüm Müslümanları hedef almaktadır. Sayın Hristijan Mickoski’yi şahsen tanıdığımızdan, Makedonya’daki dini bir arada yaşamayı güçlü bir şekilde desteklediğine ve ülkedeki herkesle daha fazla güven ve dayanışma için giderek daha fazla mücadele ettiğine inanıyoruz.” dedi.

Mickoski’nin koalisyon içinde kendilerine yönelik tavırlarını bildiklerini ve bu açıklamanın kendisine ait olmadığını iddia eden Saraç, “Muhtemelen yakınındaki sorumsuz bir danışman söz konusu. Açıklama sosyal ağlarda sert tepkilere yol açtığı için, açıklamanın geri çekilmesini ve ülke içindeki duruma daha fazla odaklanılmasını istiyoruz. Öte yandan TMBH, bu görüşlerin nereden üflendiğinin ve kime hizmet ettiğinin farkındadır.” diye konuştu.

Önceki Haber

TDP Genel Başkanı İlyas, Kovid-19 aşısının ikinci dozunu yaptırdı

Sonraki Haber

K. Makedonya’da bir günde 13 bin 482 vatandaş Kovid-19 aşısı yaptırdı