TİKA’dan Makedonya’daki Türkçe eğitime destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Ankara Gazi Üniversitesi,  İstanbul Aydın Üniversitesi ve Adıyaman Üniversitesi işbirliğinde Makedonya’daki Türkçe eğitim veren öğretmenlere yönelik Ohri’de eğitim programı düzenledi.

TİMEBALKAN

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Ankara Gazi Üniversitesi,  İstanbul Aydın Üniversitesi ve Adıyaman Üniversitesi işbirliğinde 26 – 29 Haziran 2018 tarihleri arasında Ohri’de, ülke genelinde Türk dilinde eğitim sunan ilköğretim okulları kapsamındaki sınıf öğretmenlerine (1-5 sınıf) yönelik “Hizmet İçi Eğitim Semineri” düzenledi.

Eğitim programı ile ilgili basın mensuplarına açıklamalarda bulunan TİKA Üsküp Koordinatörü Aytekin Ayden, “TİKA tarafından Türkçe eğitim veren öğretmenlere hizmetiçi eğitim programını 26-29 haziran tarihleri arasında gerçekleştirmiş bulunuyoruz” dedi. Eğitim programını Türkiye’den Gazi Üniversitesi,  İstanbul Aydın Üniversitesi ve Adıyaman Üniversitesinden çok değerli bilim adamlarımızın akademisyenlerin katılımıyla Makedonya’da Türkçe eğitim veren 190 öğretmene yönelik olduğunu belirten Ayden, “Programı gerçekleştirirken bizim amacımız hem eğitim alanında yapılan son düzenlemeler, değişiklikler pedagojik alandaki son gelişmeleri ve Türkçe eğitiminin öğretiminin nasıl yapılması gerektiği, ölçme değerlendirme ve Türkçe aynı zamanda aile içerisinde toplum içerisinde kullanımının önemiydi” şeklinde konuştu.

Burada yaşayan soydaşlar açısından Türkçe’nin varlığının devam edilmesinin önemli olduğunu vurgulayan TİKA Üsküp Koordinatörü Aytekin Ayden,  “Bunda bir farkındalık oluşturmak kısa süre de olsa hem bilimsel anlamda destek sunmak hem de moral motivasyon anlamında doğuda, batıda Makedonya’nın her yerinden gelen soydaşlarımızın öğretmenlerimizin katılımıyla bir birlik beraberlik ve neşe ortamını tesis etmekti. Amacımıza da ulaştığımızı söyleyebilirim” açıklamalarında bulundu.

Eğitim programında yapılan anketler, değerlendirmeler ve çalışmaların ileriki dönemde rapor olarak değerlendirip Makedonya’daki Türkçe eğitim için daha etkili neler yapılabilir sorusuna cevap bulmakta yardımcı olacağını kaydeden Ayden, “Seminerde Türkçe eğitim veren öğretmenlerimiz de eksik olanlar nelerdir, soydaşlarımıza ne tür katkılar sağlanabilir bunların bir beyin fırtınasını yapmış olduk. Dolayısıyla bu konunun da çok ciddi manada katkı sağladığını hocalarımızdan aldığımız geri dönüşümlerden öğrenmiş olduk. Önümüzdeki dönemlerde branş öğretmenlerimiz için de bu çalışmaları yaparak bir sertifika töreniyle bugünkü programı da tamamlamış olacağız” ifadelerini kullandı.

“Balkanlar Türkçe’nin eğitim ve öğretiminin açısında son derece önemli bir bölge”

Eğitim programı için Türkiye’den gelen Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Türkçe Öğretim bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Fahri Temizyürek, TİKA’ya eğitim programı için teşekkür etti. Ohri’de düzenlenen programın kendileri için çok güzel bir deneyim olduğunu ve çok verimli iki gün geçirdiklerini belirten Temizyürek, “Burada görev yapan yaklaşık 200 meslektaşımıza hizmet içi eğitimden dil, kültür, eğitm ve öğretim konusunda edindiğimiz bilgi ve tecrübeleri aktarmaya gayret ettik. Balkanlar Türkçe’nin eğitim ve öğretiminin açısında son derece önemli bir bölge” dedi.

Eğitimi veren hocaların da zaten Türkiye’de eğitim almış hocalar olduğunu kaydeden Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Fahri Temizyürek, “Hem metodoloji açısından hem dil öğretim açısından yeni metod ve teknoloji hakkında onlarla bilgilerimizi paylaştık. Onlar mutlu oldu, bizler de çok mutlu olduk” şeklinde konuştu.

“Makedonya’daki Türkçe eğitimin ilerleme kaydetmesi ana gayemiz”

Kapanış programında konuşma yapan MATÜSİTEB Genel Başkanı Hüsrev Emin, “Geleceğimizin teminatı olan nesilleri yetiştiren öğretmenler, heppinizi kalbi duygularla selamlıyorum” dedi. MATÜİSTEB’in kuruluşunun ana gayelerinden birinin ana dilde eğitimin geliştirilmesine katkı sağlamak olduğunu hatırlatan Emin, “Azınlıkta yaşayan biz Türklerin eğitim alanında ilerleme kaydetmesi bizim ana gayemizdir. Makedonya’daki Türkçe eğitimi gerek burs faaliyetleri, gerek kurslarımız ve gerek derneklerimizin yayınlarıyla desteklemeye çalıştık” açıklamalarında bulundu.

MATÜİSTEB bünyesinde 2009 yılında kitapların Türkçe tercümesine ön ayak olduklarını belirten Hüsrev Emin öğretmenlere hitap ederek, “Bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum düsturundan hareketle eğitimi milli ve manevi duygularımızla birlikte veriyorsunuz. Yükünüz gerçekten ağır. Bu zorlu yolda gösterdiğiniz fedakarlıktan dolayı sizleri tebrik etmek isterim. Yeni dönemde Türkçe eğitimin daha kaliteli evrelere geçtiği zamanlarda yeniden görüşmek üzere” sözleriyle konuşmasına son verdi.

Kapanış programında konuşan MATÜSİTEB eski başkanı Tahsin İbrahim, şairler öğretmenlere çok iyi şeyler söylemişlerdir. Bunlardan biri de “Öğretmenlik bir sanat işidir” sözüdür. Öğretmenlik insanlık tarihinin en önemli mesleğidir. Öğretmenler devamlı kendilerini yenilemeli ve gelişmelidir. Güzide kurumumuz TİKA bunu gerçekleştirmek için Hizmetiçi Eğitim programını düzenledi. Bunun için tüm öğretmenler adına TİKA’ya teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

TİKA tarafından düzenlenen “Hizmet İçi Eğitim Semineri” sertifikaları bu akşam Ohri’deki kapanış programında öğretmenlere takdim edildi.

 

Read Previous

“Türkiye ile göç anlaşması devam etmeli”

Read Next

Kosova Cumhurbaşkanı Thaçi: Türkiye olağanüstü stratejik bir ülke

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *