TİKA’dan Kosova’da meyve üreticilerine destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ( TİKA)  tarafından “Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı” kapsamında desteklenen Goji Beri ve Üzümsü Meyve Üreticileri Derneği’nin Desteklenmesi Projesi’nin açılışı yapıldı.

Graçanitsa Belediyesi’ne bağlı Dobrotin Köyü’ndeki Goji Beri ve Üzümsü Meyve Üreticileri Derneği’nin bulunduğu mekanda yapılan açılış törenine,  Kosova Hükümeti Azınlıklardan Sorumlu Başbakan Yardımcısı Emilija Redžepi, Kosova Bölgesel Kalkınma Bakanı Fikrim Damka, Türkiye’nin  Priştine Büyükelçisi Tunç Angılı, TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Mahmut Çevik, TİKA Kosova Koordinatörü Cihan Dinçer,   Türk Temsil Heyeti Başkanı Albay Recai Yılmaz, Yunus Emre Enstitüsü Kosova Koordinatörü Ramazan Yılmaz ve diğer davetliler katıldı.

Sırp köyü olan Dobrotin’de, Goji Beri meyvesi ile doğal meyve sularını üreten  Duşko Gudziç konuklara, Kosova’da az tanınan ancak çok sağlıklı olan Goji Beri ağaçları  ile ekili alanlar gezdirerek, bu üretimin desteklenmesinden dolayı TİKA’ya teşekkürlerini ifade etti.

Goji Beri  ekili alanlarının gezilmesinin ardından konuşan Başbakan Yardımcısı Emilia Redzepi, TİKA’nın sadece Kosova’daki halkları değil Balkan  ülkelerine farklı projelerle destek vermesinden büyük mutluluk  duyduğunu belirtti. TİKA’nın Gudziç ailesinin üretim çalışmalarını  destekleyerek, aynı zamanda Kosova’da kalmak isteyenlere de katkıda bulunduğunu kaydeden Redzepi, Kosova’nın yararına olan TİKA’nın bu projelerden halkın yararlanacağına inandığını söyledi.

Kosova’ya geldikleri 3 ay içinde nereye giitiyseler mutlaka TİKA’nın izini gördüğünü belirten Türkiye’nin  Priştine Büyükelçisi Tunç Angılı,”Türkiye olarak Kosova’nın yanında olduğumuzu söylüyoruz, TİKA bunu gösteriyor. Bu desteği Kosova’da herhangi biee aile gözetmeden yapıyoruz. Kosova’da Arnavutlar Sırplar, Boşnaklar, Türkler, Eomanlar, Aşkaliler Mısırlılar var. Gücümüz yeteğince hepsine uzanıyoruz. Çünkü bizim medenişyet anlayılımıza göre insan herşeyin merkezinde yer alıyor” ifadelerini kullandı.

TİKA başkan Yardımcısı Mahmut Çevik de konuşmasında 19 yıldan beri Kosova’da faaliyetlerini yürüttüklerini hatırlatarak, Kosova’nın sağlık, ekonomik, eğitim, altyapı ve tarım alanında kalkınmnasına projelerle destek verdiklerini belirtti. Projeleri uygularken o ülkenin iç dinamiğe, o ülklerin mevzuatlarına ve o ülklerde yaşayan bütün toplumlara eşit mesafede faaliyetlerini yürttüklerini kaydeden Çevik, Balkan ülkelrinde tarım ve gıda programlarını uyguladıklarını söyledi.

Konuşmaların ardından proje kapsamında meyve işleme, paketleme ve depolamaya yönelik temin edilen  üniteler gezildi.

Goji Beri Üretim Derneği Başkanı Duşko Gudziç Kosovaport’a yaptığı açıklamada, TİKA tarafından “Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı” kapsamında desteklenen Şifalı ve Aromatik Bitki İle Üzümsü Meyvelerin Kurutulması ve Paketlenmesi Projesi’nin desteklenmesi nedeniyle son derece mutlu olduğunu belirterek, TİKA’ya şükranlarını ifade etti.

Gudziç, kırmızı renkli bir görüntüsü ve tatlı bir tadı olan goji berinin, son yıllarda sağlığa olan faydaları nedeniyle popüler hale geldiğini,  içerisinde bulunan A vitamini, askorbik asit (C vitamini), sodyum, kalsiyum, demir gibi çeşitli vitamin ve mineraller sayesinde insan sağlığına birden fazla faydası olduğunu belirtti.

Kosovaport

Read Previous

Cumhurbaşkanı Erdoğan gençlerle buluştu: Kimsenin sizi ideallerinizden koparmasına müsaade etmeyin

Read Next

60 günde tamamlanan Defne Devlet Hastanesi hizmete açılıyor