TİKA’dan K. Makedonya’da kırsal kalkınmaya destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kuzey Makedonya’da kırsal kalkınmayı desteklemek, kırsal kesimden göçü önlemek ve istihdamı artırmak amacıyla 100 aileye sera, sulama ekipmanı ve tohum desteğinde bulundu.

TİKA, ekonomisi büyük oranda tarıma dayalı olan Kuzey Makedonya’da soydaşlarımızın yoğunluklu olarak bulunduğu bölgelerde, kırsal kalkınmaya katkıda bulunmak ve bölge ekonomisinin canlanmasını sağlamak amacıyla uzun yıllardır çalışmalar yürütüyor. Bu kapsamda, bölgede çiftçiler arası iletişim ve deneyim aktarımının sağlanması, çiftçilerin uzmanlar tarafından eğitilmesi, sağlıklı ve kaliteli gıda üretiminin temini suretiyle rekabet gücünün artırılması çerçevesinde geçmiş yıllarda tarım ekipmanları desteği ile modern çilek yetiştiriciliği, meyvecilik, seracılık ve arıcılık projeleri başarılı bir şekilde gerçekleştirilmişti.

Bu alandaki projelerine yenisini ekleyen TİKA, Kuzey Makedonya’nın kırsal bölgelerinde ağırlıklı olarak Yörük Türklerinin yaşadığı 80 köyde ihtiyaç sahibi 100 çiftçi aileye, iklime bağlı kalmadan, bütün yıl boyunca sebzecilik yapabilecekleri sera tarım işletmeleri kurdu. Gerçekleştirilen proje ile özellikle bölgedeki genç çiftçilere destek sağlayan TİKA, damla sulama sistemi ve tohum desteği ile ailelerin yıl boyu verimi yüksek sebze yetiştirebilmelerini amaçlarken, diğer yandan istihdam ve kırsal kalkınmayı destekleyerek göçün önüne geçmeyi hedefliyor. Hasatın bütün yıla yayılarak yüksek verim ve kaliteli ürün çeşidinin genişletilmesi, pazar rekabet gücünün artırılması ve hanehalkı gelirlerinin iyileştirilmesinin hedeflendiği proje ile fide üretimi ve hasılata kadar her aşamada uzman desteği ve tarımsal eğitimler sağlanıyor.

Kuzey Makedonya genelinde gerçekleştirilen tarımsal üretim projelerinin de destekleyicisi ve tamamlayıcısı niteliğinde olan proje; ülkenin dört bir yanında, Doğu Makedonya’dan Vardar ovası ve Polog vadisine, ülkenin tarihi Kumanova bölgesinden Köprülü ve Demirkapı’ya bütün bölgeleri (Gostivar – Aşağı ile Yukarı Banitsa ve Zdunye köyleri –  Köprülü -Koçilar, Orizare ve Melniçani köyleri-, Lozova-Cumalı (Dorfulu, Mahmutçevo ve Tatarlı köyleri), Demir Kapı (Bistrenci, Koreşnik ve Çelevez köyleri), Negotin (Disan,Pepelişte ve Krivolak köyleri), Gradsko (Gradsko, Viniçane köyleri), Pehçova (Trabotilişte, Grad ve Tsrnik Köyleri) ile Valandova -Kalkova, Çalıklı ve Dedeli köylerini kapsıyor.

Read Previous

Bulgaristan’da kişi başı 86 kg gıda çöpe atılıyor

Read Next

AB’den Kosova ile vize serbestisi kararı