Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kuzey Makedonya’da Arıcılığın Geliştirilmesi Projesi’ni hayata geçiriyor.

TİMEBALKAN

TİKA tarafından hayata geçirilen proje kapsamında Lozova Belediyesi’nin Dorfulu Köyü’nde arıcılık ekipmanı dağıtım töreni düzenlendi.

TİKA Üsküp Koordinatörü Halim Ömer Söğüt burada yaptığı konuşmada, arıcılarla bir arada bulunmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

Çeşitli bölgelerden arıcılarla bir araya geldiklerini kaydeden Söğüt, “Aslında tam Türkiye – Kuzey Makedonya dostluğunu, iş birliğini gösteren ve iki ülke arasındaki bu iş birliğinin daha da ileriye gitmesini ifade eden bir nişane. Burada yalnızca bir arıcılık hibesi değil önüyle ve ilerisiyle çok ciddi eğitimlerin olduğu ve aslında Kuzey Makedonya’nın da aynı zamanda bu anlamdaki kapasitesine, ülkedeki bal rekoltesinin artmasına katkı sağlayacak bir çalışma. Ben hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Lozovo Belediye Başkanı Aco Velkovski de TİKA tarafından güzel bir etkinlikte bir araya geldiklerini söyledi.

Bu etkinliğin Lozovo Belediyesi sakinleri için önemli olduğunu kaydeden , “Çünkü TİKA’nın arıcılara verdiği bu destek ile belediyemizdeki arıcılığın ve tarımın gelişmesinin yanı sıra aynı zamanda yerel yönetimin ekonomik kalkınmasına neden olacak ve bu hem çiftçilerin hem belediyenin yararına olacaktır.” şeklinde konuştu.

Söz konusu proje kapsamında Kuzey Makedonya’nın Gostivar, Mavrovo Rostuşe ile Kalkandelen ve Tearce Bölgesi, İştip – Karbintsi-Lozova-Cumalı-Konçe bölgesi (Tatarlı, Dorfulu), Üsküp-Kumanova (Kamnik, Güreler) bölgelerinde arıcılıkla uğraşan ve uğraşmak azminde olan toplam 50 aileye modern arı kovanları, arıcılık ve bal üretimi için gerekli olan iş malzemesi ile eğitim desteği verilecek.

Önceki Haber

AA’nın 15 Temmuz’u anlatan fotoğrafları Sırbistan’da sergilendi

Sonraki Haber

K. Makedonya’da bir günde 9 bin 335 vatandaş aşı oldu