Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te “Mobil Klinik Sağlık Taraması” projesi hayata geçirildi.

TİMEBALKAN

TİKA ve Sağlık Bakanlığı Akciğer Hastalıkları ve Tüberküloz Enstitüsü işbirliğinde hayata geçirilen Mobil Klinik Sağlık Taraması Projesi kapsamında TİKA tarafından hastaneye gerekli tıbbi malzemeyi sağlamanın yanı sıra mobil kliniğin faaliyet gösterebilmesi için ihtiyaç duyulan teknik donanımı sağlandı.

Üsküp Akciğer Hastalıkları ve Tüberküloz Enstitüsü Bahçesi’nde gerçekleşen proje teslim törenine Sağlık Bakanı Venko Filipçe, TİKA Üsküp Program Koordinatörü Halim Ömer Söğüt ve Üsküp Akciğer Hastalıkları ve Tüberküloz Enstitüsü Başhekimi Dr. Sead Zeynel katıldı.

Sağlık Bakanı Filipçe burada yaptığı konuşmada TİKA ile uzun yıllar süren iş birliğine dikkati çekerek gerçekleştirilen proje için teşekkürlerini ifade etti.

Filipçe, “TİKA ile yaptığımız birçok proje sayesinde çok önemli birimlerde sağlık sistemimizi güçlendirecek hamleler yaptık. Jinekoloji hastanesinin bir bölümü ve pediatri kliniği yoğun bakımı bunlar arasında. Sağlık sistemimizin bu bölümleri pratik olarak Avrupa işleyiş standartlarına ulaşmıştır.” ifadelerini kullandı.

– Proje ile önleyici tedavi faaliyetlerinin ve sağlık taramalarının gerçekleştirilmesi amaçlanıyor

TİKA Üsküp Koordinatörü Söğüt de Türkiye’nin insani amaçla uzattığı samimi bir dost eli olan TİKA’nın uzun yıllar devam eden kalkınma faaliyetlerinin en önemli kısmının sağlık alanında gerçekleştirildiğini belirtti.

TİKA, ülke genelinde yaşayan vatandaşlarca büyük bir memnuniyetle karşılanan ve resmi makamlarca desteklenen çalışmalarını heyecanla devam ettirceğini kaydeden Söğüt, “Proje kapsamında, Enstitü uhdesinde mevcut florobüs aracına TİKA’nın tıbbi cihaz donasyonu ile teknik kapasitenin iyileştirilmesi yoluyla hedeflenen kırsal bölgelere, alanında uzman sağlık personelinin belirli periyotlar uyarınca erişmesi ve önleyici tedavi faaliyetlerinin ve sağlık taramalarının gerçekleştirilmesi amaçlanmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Salgın sürecinde zor şartlarda yılmadan Kovid-19 ile mücadelede hayatlarını ortaya koyan sağlık çalışanları personeline saygılarını sunan Söğüt, “Kuzey Makedonya’da salgın ile mücadele kapsamında başarı temennilerimi belirtiyor, Türkiye Cumhuriyeti’nin her zaman olduğu gibi bu süreçte de Kuzey Makedonya vatandaşlarının yanında olmaya devam edeceğini bir kez daha ifade etmek istiyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Başhekim Zeynel ise proje desteğinden dolayı Türk halkına ve TİKA’ya teşekkürlerini sunarak gerçek dostun zor günlerde belli olduğunu söyledi.

Donanımı sağlanan mobil klinik aracı ile EKG, hematolojik sayaç, infuzomat, defibrilatör ve diğer ekipmanlar sayesinde genel sağlık taramasının yanı sıra röntgen, kan tahlilleri ve EKG kontrolü yapılabilecek.

Önceki Haber

TİKA’dan Sırbistan’da ihtiyaç sahiplerine ramazan yardımı

Sonraki Haber

El Hilal’den 550 ihtiyaç sahibi aileye gıda yardımı