TİKA’dan Batı Makedonya’ya Ceviz Yetiştiriciliği Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), MATÜSİTEB’in bölgedeki üye dernekleri koordinasyonunda, Batı Makedonya’da 80 çiftçi aileye 50’şer fidan olmak üzere toplamda 4 bin ceviz fidanı hibe etti.

TIMEBALKAN

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), MATÜSİTEB’in bölgedeki üye dernekleri koordinasyonunda, Batı Makedonya’da 80 çiftçi aileye 50’şer fidan olmak üzere toplamda 4 bin ceviz fidanı hibe etti. TİKA, Batı Makedonya’da Ceviz Yetiştiriciliğinin geliştirilmesi projesi kapsamında, Türkiye menşeli (Çendler türü) ceviz fidanlarının dikimi için çevre ve iklim koşullarının uygun olduğu bölgelerden çiftçi birliklerince tespit edilen toplam 80 çiftçi aileye 50’şer fidan olmak üzere toplam 4.000 adet ceviz fidanı hibesi ve yetiştiriciliği (budama ve bakım eğitimi) ile ilgili uzman desteği verilecek. Bugün, Mavrova ve Rostuşe, Debre ve Merkez Jupa Belediyelerinde 60 aileye ceviz fidanları dağıtıldı.

Merkez Jupa’da ceviz fidanlarının dağıtımında konuşan TİKA Üsküp Koordinatörü Aytekin Ayden, 18 Mart Çanakkale ve Afrin şehitlerini rahmetle anarak, “Devletimiz, milletimiz güçlü oldukça bizler de burada sizlerle daha güçlü olmaya devam edeceğiz” dedi. Ceviz yetiştiriciliğinin geliştirilmesi projesi kapsamında 80 aileye 50’şer ceviz fidanın dağıtımını yapacaklarını hatırlatan Ayden, “TİKA 2005 yılından itibaren Makedonya’da eğitim, sağlık, restorasyon ve tarımsal alanda 850 üzerinde projeye imza attı. Hepisi çok anlamlı projeler. Fakat bugün burada gerçekleştireceğimiz tarım projesi ayrı bir anlamlı. Bu proje Merkez Jupa ve Makedonya genelinde yaşayan ailelerin ekonomik kalkınmasına yardımcı olması açısından ayrı bir anlamlı” şeklinde konuştu.

Bu projenin gerçekleşmesinde MATÜSİTEB üye derneklerine teşekkür eden TİKA Üsküp Koordinatörü Aytekin Ayden, ilk etapta bugün 3 bölgede 20’şer aileye fidan teslim edeceğiz. Bu projenin sürdürülebilir olması, ailelerin azmiyle ve çalışmasıyla olacak. Bizim amacımız sizlerin bu vatan toprağında kalmanız. Ekonomik olarak hayatlarınızı idame ettirebilmeniz. Biz bunu tamamen sağlayamasak da bu göçün azaltılması için TİKA’nın önemli bir görev aldığını düşünüyorum. Projenin, Makedonya’nın bu bölgesinde ciddi iktisadi katkı vereceğine inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Fidan dağıtım töreninde konuşan Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği (MATÜSİTEB) Genel Başkanı Hüsrev Emin, Batı Makedonya’daki soydaşlarımıza özellikle 18 Mart Çanakkale Zaferi yıldönümünde şehitlerimizi saygıyla anıyoruz. Bugün devletimizin bekasının temin altına alındığı bu zaferi aynı zamanda Afrin’in kontrol altına alınmasıyla yeni bir zaferle taçlandırmak biz Makedonya Türkleri olarak gururlandırmış ve sevindirmiştir” dedi. MATÜSİTEB olarak kırsal bölgelerdeki üye derneklerimizin ailelerin belirlenmesi noktasındaki katkıları olduğunu dile getiren Emin, “Eğitim, kültür ve kimlik muhafazası alanında çalışmalarımızın yanı sıra TİKA’nın, Türkiye’nin desteği sayesinde özellikle ekonomik yatırım alanında çalışmalar devam etmektedir. Bunun artarak sürdürüleceğine inanıyorum. Özellikle kırsal bölgelerdeki soydaşlarımızın yaşam standartlarını yükseltecek ve ekonomik anlamda destekte bulunacak projelerin hayırlara vesile olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

Fidan dağıtım töreninde konuşan Merkez Jupa Belediye Başkanı Ariyan İbraim, “Bu anlamlı günde Çanakkale ve Afrin Harekatı şehitlerini saygı ve rahmetle anıyoruz” dedi. TİKA’nın ceviz yetiştiriciliği projesini bir yatırım fırsatı olarak görmek gerektiğini ifade eden İbraim, “Bu proje bölgedeki vatandaşların kalkınması için önemli bir proje. Ben Belediye Başkanı olarak aileleri takip edeceğim. Bu fidanlara sahip çıkılması ve çalışılması gerekiyor” ifadelerini kullandı. Dağıtılan fidanlardan yararlananların ileriki dönemde daha fazla kişinin bu tür projelerden faydalanmasına yardımcı olacağını kaydeden Merkez Jupa Belediye Başkanı Ariyan İbrahim, “Vatandaşlar, belediye yönetim ve şahsım adına bir kez daha TİKA’ya ve Türkiye’te teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

TİKA Makedonya’da faaliyete başladığı 2005 yılından itibaren ekonomik açıdan ağır şartların hakim olduğu bölgelerde kırsal kalkınmaya katkıda bulunmak ve bölgede ekonominin canlandırılmasını sağlamak amacıyla çalışmalarını sürdürdüğü malumlarıdır. Gerçekleştirilen projelerde; bölge çiftçilerinin bir araya getirilerek iletişimin sağlanması, çiftçilerin uzmanlar tarafından eğitilmesi, rekabet gücünün artırılması başta olmak üzere ekonomik potansiyellerinin geliştirilmesi, sağlıklı ve kaliteli gıda üretiminin sağlanabilmesi hedeflenmektedir. Bu minvalde, Başkanlığımız desteği ile geçmiş yıllarda meyvecilik, seracılık ve arıcılık sektöründe bölgesel projeler geliştirilerek başarılı bir şekilde uygulanmıştır.

TİKA, Ceviz Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi Projesi kapsamında yarın Doğu Makedonya’nın Pehçova’ya bağlı Tsırnik Köyü’nde  fidan dağıtımı gerçekleştirecek.

Read Previous

101 yaşındaki Boşnak ninenin okuma aşkı

Read Next

TDP’den Çanakkale Zaferi Mesajı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *