Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği (MATÜSİTEB) iş birliğinde Üsküp’te iftar programı düzenlendi.

TİMEBALKAN

Başkent Üsküp’te düzenlenen iftar programına, Eğitim ve Bilim Bakanı Yeton Şakiri, Türkiye’nin Üsküp Büyükelçisi Hasan Mehmet Sekizkök, Meclis Başkan Yardımcısı Hüsni İsmaili, Kültür Bakan Yardımcısı Daim Luçi, Türk Demokratik Partisi (TDP) Genel Başkanı ve milletvekili Beycan İlyas, TİKA Üsküp Koordinatörü Halim Ömer Söğüt, MATÜSİTEB Genel Başkanı Hüsrev Emin, Türk Milli Birlik Hareketi (TMBH) Genel Başkanı Erdoğan Saraç, akademisyenler, sivil toplum teşkilatları temsilcileri, basın mensupları ve çok sayıda davetli katıldı.

Türkiye’nin Üsküp Büyükelçisi Hasan Mehmet Sekizkök burada yaptığı konuşmada, Ramazan ayının sonlarında doğru TİKA ve MATÜSİTEB’in sıcak ev sahipliğinde iftar yemeğinde bir arada bulunduklarını söyledi.

Ramazan ayı boyunca yapmış olduğumuz hitaplarda, Ramazan ayının nabzına ve ruhuna uygun mesajlar verdiklerini ve birlikteliğe, dayanışmaya daima vurguda bulunduklarını kaydeden Sekizkök, “Bizleri bir arada tutan, kültürümüzün güzel değerlerini bizler yaşatıyoruz, bundan sonraki nesiller de, çocuklarımız da yaşatmaya devam edeceklerdir. Çocuklarımız her şeyimiz, çocuklarımız geleceğimizin teminatı. Onların en iyi şekilde eğitim görmeleri ve en önemlisi iyi bir insan olarak yetişmeleri için her türlü ihtimamı göstermemiz gerektiğini hepimiz biliyoruz.” ifadelerini kullandı.

TİKA Üsküp Koordinatörü Halim Ömer Söğüt de, ramazan ayı münasebetiyle paylaşılan ramazan sofrası için katılımcılara teşekkür etti.

TİKA’nın kurulduğu günden bugüne 30 yıldır eğitim, sağlık, insani yardım, restorasyon ve pek çok alanda kalkınma anlamında birçok proje hayata geçirdiğini kaydeden Söğüt, “TİKA olarak ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda yürüttüğümüz projelerle iki ülke arasındaki dostluk ve iş birliğine katkı sağlamaya yönelik faaliyetlere devam edeceğimizi özellikle vurgulamakta fayda görüyorum.” şeklinde konuştu.

Söğüt, Kuzey Makedonya’da 60’tan fazla sivil toplum kuruluşunun çatı örgütü olan MATÜSİTEB’e de organizasyondaki kıymetli katkıları için teşekkürlerini iletti.

MATÜSİTEB Genel Başkanı Hüsrev Emin ise, TİKA’nın destekleriyle, MATÜSİTEB olarak geleneksel olarak düzenlenen iftara gelenleri selamladı.

Emin, “Makedonya Türk toplumu için birçok alanda faaliyet yürüttüğümüz MATÜSİTEB olarak bundan sonra da İnşallah MATÜSİTEB olarak Makedonya Türk toplumunun önemli meselelerine çare bulmak, çarelerine öncü olmak adına çalışmalarımız tüm hızıyla devam edecektir.” ifadelerini kullandı.

Yaklaşan Kadir Gecesi ve Ramazan Bayramı’nı tebrik eden Emin, “Ayrıca bu sofranın kurulmasında desteklerinden dolayı Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçiliği nezdinde TİKA Koordinatörlüğü’ne ve anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti’ne de şükranlarımızı bir kez daha arz etmek istiyorum.” diye konuştu.

İftar programı Türkiye’nin Üsküp Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri Mustafa Mesten’in yaptığı dua ile son buldu.

Önceki Haber

Fenerbahçe’den Shkupi’ye tebrik mesajı

Sonraki Haber

Murat ve Kacarska, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştü