TİKA’nın, Priştine’de  Büyük Hamam’ın restorasyondan sonra “Fatih Hamamı Müzesi” olarak adlandırılacağı haberi üzerine Kosova’nın Üniversite öğretim görevlileri ile kültürel miras uzmanları tepki göstererek, TİKA’yı ard niyetli olmakla suçlaması üzerine TİKA’dan açıklamada geldi.

Bu suçlama ve eleştiriler üzerine TİKA’dan yazılı açıklama geldi.

Türk  İşbirliği ve Koordinasyon  Ajansı (TİKA), Priştine Büyük Hamamının restorasyonu için mali yardımın arkasında bazı niyetleri gizlediği  iddialarını yalanladı.

Üniversite  hocaları  ve kültürel miras uzmanları tarafından endişelerin dile getirildiği bu proje için TİKA, Kosova devletinin geçmişine aykırı herhangi bir projeyi hayata geçirmek niyetinde olmadığını vurguladı.

TİKA’nın yazılı açıklamasında, “Şu ana kadar hiçbir ülkede hiçbir şekilde hayata  o  ülkenin kültür ve geleneklerine aykırı projeleri uygulamıyoruz ve uygulamayacağız, hayata da geçirmedik.” denildi.

Büyük Hamam konusu geçen hafta Priştine Belediyesi ve TİKA tarafından proje sunumuna ait fotoğraflarda bu binanın isminin değiştiği fark edildiğinde tartışma konusu oldu.

İtirazlara rağmen TİKA projeyi uygulamaya devam edeceğini söylüyor.

Yazılı açıklamada, “Söz konusu projeyle ilgili olarak, uygulanması için devam eden bir süreçtir ve bugüne kadar Kosova halkının yanında olmaya devam edeceğiz ve projelerimizle Kosova’yı her açıdan desteklemeye devam edeceğiz.” ifadesine yer verildi.

Kosovalı bazı üniveriste hocaları ile kültüğrel miras uzmanları, Priştine haömmanının isminin değiştirilmesi ile TİKA aracılığıyla Türkiye’nin Osmanlı’dan kalan Kosova’daki tarihi eserleri sahiplenmek istediği ve kültürel mirası ötekileştirmeyi çalıştığı iddialarını ortaya attı.

Kosovaport

Önceki Haber

Zaev: Herhangi bir aşı ile aşılanacağım

Sonraki Haber

Kuzey Makedonya’da deprem meydana geldi