TİKA Kuzey Makedonya’da temel itfaiye eğitimi düzenledi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığınca (TİKA) Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te temel itfaiye eğitimi sertifika dağıtım töreni düzenlendi.

TİKA, Konya Büyükşehir Belediyesi ve Üsküp Büyükşehir Belediyesi iş birliğinde Acil Durum ve Afet Müdahaleleri Eğitim Programı (ADAMEP) kapsamında düzenlenen eğitime 21 itfaiye personeli katıldı.

Eğitim programı kapsamında yangına müdahale, arama kurtarma, trafik kazasına müdahale, ilk yardım ve iş güvenliği konularında teorik eğitimler verilerek uzman eğitmenlerin gözetiminde tatbikat gerçekleştirildi.

Üsküp’teki İtfaiyeci Eğitim Merkezi’nde düzenlenen törende eğitimi tamamlayan itfaiye personeline sertifikalar dağıtıldı.

Törene Türkiye’nin Üsküp Büyükelçiliği, Üsküp Belediyesi ve ülkedeki Türk kurum ve kuruluşların temsilcileri iştirak etti.

TİKA Üsküp Koordinatörü Halim Ömer Söğüt, konuşmasında, TİKA’nın Kuzey Makedonya’da altyapı, kültür, eğitim ve restorasyon olmak üzere geniş yelpazede faaliyetler gerçekleştirdiğini belirtti.

Üsküp Belediyesi Genel Sekreteri Zoran Gligorov da kendi hayatlarını feda ederek başkalarının hayatını ve malını kurtaran kişilerle bir arada bulunmaktan onur duyduğunu söyledi.

Gligorov, Üsküp’te kullanılmak üzere itfaiye aracı bağışında bulunan Konya Büyükşehir Belediyesine teşekkür etti.

Konya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Cevdet İşbitirici de bu etkinliğin, Konya Büyükşehir Belediyesinin TİKA desteğiyle gerçekleştirdiği itfaiye eğitiminin yedincisi olduğunu belirtti.

Üsküp Belediyesi İtfaiye Komutanı Zvonko Tomveski de yeni tecrübe ve bilgilerin kazanılması noktasında bu gibi faaliyetleri memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

trtavaz

Read Previous

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Amacımız bölgemizde ve ötesinde bir barış kuşağı tesis etmek

Read Next

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile bir araya geldi