TİKA, Kosova’daki çiftçilere toprak frezesi dağıttı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Poduyeva Belediyesi işbirliğinde Kosova’nın kuzeydoğusundaki Poduyeva kasabasındaki 50 çiftçiye toprak frezesi (rotovatör) dağıttı.

Poduyeva Belediyesine ait alanda düzenlenen dağıtım törenine, Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Sabri Tunç Angılı, TİKA Priştine Koordinatörü Fulya Aslan, Poduyeva Belediye Başkanı Shpejtim Bulliqi ile çiftçiler katıldı.

Büyükelçi Angılı, törende yaptığı konuşmada, Poduyevalı çiftçilerin Türkiye’ye tarımsal ürün ihracatlarını arttırma hedeflerini yeni malzemeleriyle gerçekleştirebileceklerini söyledi.

Ortak finansman ile gerçekleştirilen projenin çiftçilerin ihtiyaçlarının karşılanması bakımından örnek olduğunu belirten Angılı, “İnşallah bu proje sizlerin üretiminin artmasına ve Kosova’nın da ekonomisinin gelişmesine katkıda bulunur.” dedi.

Belediye Başkanı Bulliqi de çiftçilerin ihtiyaçları doğrultusunda belediyenin doğrudan veya bağışçıların destekleriyle başka yatırımlar da yapacağını bildirdi.

Makineleri teslim alan çiftçiler Türk halkına ve TİKA’ya teşekkür etti.

“Poduyeva Belediyesinde Çiftçilerin Desteklenmesi” projesi kapsamında, TİKA ile Poduyeva Belediyesi ortak finansmanıyla gerçekleştirilen 50 toprak frezesinin (rotovatör) dağıtımıyla, ekili alanların genişletilmesi, ürün kalitesinin yükseltilmesi ve istihdamın arttırılması hedefleniyor.


AA

Read Previous

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Avusturya ve Bosna-Hersek yetkilileriyle bir araya geldi

Read Next

İsrail’in Gazze’ye saldırısında ölen annenin karnındaki bebek kurtarıldı