TİKA, Gönül Coğrafyasının Kültürlerini Buluşturuyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), “Gönül Coğrafyası Kültür Buluşmaları” programıyla Ramazan süresince geleneksel sahne sanatlarını Balkanlarla buluşturarak Ramazan kültürünü eski coşkusuyla yaşatmaya devam ediyor.

TİKA, Müstakil Sahne Sanatları Eğitim Derneği (MÜSSED) ve Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği (MATÜSİTEB) işbirliğinde “Gönül Coğrafyası Kültür Buluşmaları” kapsamında yola çıkan TİKA TIR’ı ilk durağı olan Makedonya Cumhuriyeti’ndeki vatandaşlarla buluşmaya devam ediyor.

DSC_0085

Makedonya’daki yolculuğuna 8 Haziran tarihinde Resne’den başlayan TİKA TIR’ı, sonrasında 10 Haziran’da Struga, 11 Haziran’da Debre, 14 Haziran’da Gostivar, 16 Haziran’da Kalkandelen, 17 Haziran’da Ustrumca, 18 Haziran’da Radoviş, 19 Haziran’da Veles şehirlerinden devam ederek son olarak 20 Haziran Pazartesi günü ise Üsküplü’lerle buluşup hasret gidermeye devam edecektir.

Etkinlik kapsamında, TIR’da oluşturulan sahnede geleneksel Türk tiyatrosundan Ortaoyunu, Meddah, Aşuk ve Maşuk, Hacivat-Karagöz gibi oyunlar ile kukla gösterileri, halk oyunları, semazen gösterisi sergilenmekte ve Türk Sanat Musikisi dinletisi yapılmaktadır.

DSC_0125

DSC_0207

Bu etkinlik ile katılımcılara özellikle anaokulundan liseye kadar olan çocuklara kültürel değerler eğlenceli bir yolla aktarılmakta, izleyenler ise büyük bir ilgi ile geleneksel değerlerimizi keyifle ve özlemle yâd etmektedirler. Gösteriler esnasında dağıtılan ve birçok kişinin ilk kez tatma fırsatı bulduğu Osmanlı macunu ve Osmanlı şerbeti gibi geleneksel tatları ile de Ramazan kültürü eski coşkusuyla nesilden nesile aktarılmaya devam etmektedir.

Buluşma yarın 20.06.2016 (Pazartesi) günü, Üsküp Kalesi’nde (Balkan Üniversitesi karşısı) saat 21’de başlayacak. Buluşmaya tüm Üsküp’lüler, özellikle çocuklar davetlidir.

Read Previous

55 personelle 65 bin kişiyi doyuruyorlar

Read Next

Mekke havada sadece bir tane bulut var oda hacıları gölgeliyor…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *