TİKA Başkan Yardımcısı Çevik, Litvanya’da görüşmelerde bulundu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkan Yardımcısı Dr. Mahmut Çevik, geçen haftayı beraberindeki heyetle birlikte Polonya ve Litvanya’da bir dizi temas ve incelemelerle geçirdi.

Çevik, Varşova’da Büyükelçi Rauf Alp Denktaş, Vilnius’ta Büyükelçi Görkem Barış Tantekin’i ziyaret ederek temaslarına başladı.

Çevik, temasları sırasında Polonya Müftüsü Tomasz Mıskıewıcz ile birlikte TİKA- Polonya Tatar Türkleri Kültürel ve Kurumsal Kapasite Artırım Programı kapsamında Varşova, Suchowola, Bohoniki ve Białystok’da planlanan ve uygulanan projeleri yerinde inceledi, Tatar Türkleri ile bir araya geldi.

LİTVANYA TEMASLARI

Çevik, Litvanya’da da TİKA’nın yenilediği Vilnius Üniversitesi Türkçe Öğretim Merkezinde Filoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mindaugas Kvietkauskas ile Türkolog ve Türkçe eğitim gören Litvan öğrencilerle bir araya geldi.

Çevik ayrıca, Litvanya Müftüsü Alexsandras Beganszkas, ülkenin kurucu unsurlarından Tatar ve Karay Türkleri ile bir araya gelerek sosyal ve kültürel projelere yönelik istişarelerde bulundu.

Çevik, Vilnius Büyükelçisi Görkem Barış Tantekin ile Litvanya’nın Trakai şehrinde Litvanya’nın ilk Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi Karay Türkü Halina Kabaskaita ve Kaunas şehrinde TİKA tarafından restore edilen Kaunas Cami’sinde Müslüman Toplum Başkanı Nelli Mazitova ile görüştü.

Read Previous

Edirne’de 1. Uluslararası Balkan Sempozyumu düzenlenecek

Read Next

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi üyeleriyle görüştü