TİKA Başkan Yardımcısı Çevik Hırvatistan ve Macaristan’da temaslarda bulundu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Başkan Yardımcısı Mahmut Çevik, Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’te temaslarda bulundu.

TİKA Başkan Yardımcısı Mahmut Çevik, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Zagreb ve Sisak’da Hırvatistan İslam Birliği Başkanı Müftü Prof.Dr.Aziz Hasanovič ile bir araya gelerek yeni planlanan projeleri istişare ettik ve 1991-1995 yılları arasında gerçekleşen Anavatan Savaşı’nda şehit düşen Müslümanlar için yapılan şehitliğe ziyarette bulunduk.” ifadelerine yer verdi.

Macaristan ziyaretiyle ilgili de paylaşım yapan Çevik, “Kanuni Sultan Süleyman’ın Darda ve Osijek şehirleri arasındaki Drava Nehri üzerine yaptırdığı, tahminen 6.500-8.000 m. uzunluğunda ve 5,5-10 m. genişliğindeki ahşap Sultan Süleyman Köprüsü’nün jeofizik bulguları üzerine Darda Belediye Başkanı Anto Vukoje ile saha çalışması yaptık.” diye konuştu.

TİKA Başkan Yardımcısı Çevik, Türkçe Konuşan Ülkeler Topluluğu Macaristan Temsilcisi Büyükelçi Janos Hovari’yi Budapeşte’de ziyaret ederek Türk Devletleri temsilcileri ile Türk dünyasına yönelik çalışmalar konusunda görüş alışverişinde bulundu.

Çevik aynı zamanda, Türk-Macar işbirliğinde ve TİKA desteği ile inşa ettirilen Kanuni’nin Budin seferinin manevi bekçisi Gülbaba’nın türbesini ziyaret edip müzeyi inceleyerek paydaşlar ile yeni proje ve çalışmalar konusunda fikir teatisinde bulundu.

Read Previous

Türkiye’nin desteğiyle tamamlanan Bosna Hersek İslam Birliği Riyaset İdari binası açıldı

Read Next

Şahincilik, Kuzey Makedonyalı Kitanovski için bir yaşam biçimi