TİKA Başkan Yardımcısı Çevik Gostivar’da ziyaretlerde bulundu

Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı (TİKA) Başkan Yardımcısı Mahmut Çevik, çeşitli temaslarda bulunmak üzere bulunduğu Kuzey Makedonya’da Gostivar şehrini ziyaret etti.

İlk önce resim öğretmeni Elyesa Ali’nin Vrapçiste’de ziyaretine giderek geçmiş olsun dileklerinde bulunan TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Mahmut Çevik daha sonra Abdülhakim Hikmet Doğan Kültür Sanat Merkezi’ni (ADEKSAM) ziyaret ederek Başkan Tahsin İbrahim’den çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Çevik, ADEKSAM Başkanı Tahsin İbrahim ve yönetim kurulu üyeleri ile birlikte Gostivar Sehir Mezarlığına geçti.

– Makedonya Türk kadının büyük mücadelecisi merhum Sıdıka Ağa’nın kabrine ziyaret

Dr. Mahmut Çevik TIKA Üsküp Koordinatörlüğü gorevinde iken Kuzey Makedonya’da 2012 yılında Türk kadınının istihdamı, Türk Dili ve Kültürü konularında birlikte çalıştığı MATÜSİTEB kurucu İlk Genel Başkanı ve mücadele insanı Sıdıka Ağa’nın kabrini, kardeşi Gülşah Mula ile birlikte ziyaret ederek merhume Ağa’ya ve Türk dili ve kültürüne hizmet edenlere fatiha ve dualar okundu.

Gostivar’da dünyaya gelen ve uzun yıllar burada öğretmenlik yapan Sıdıka Ağa, öğretmenliğin yanı sıra kurduğu Makedonya Türk Kadınları Teşkilatı’nı (MATUKAT) kurdu ve birçok alanda farklı mücadelelere ön ayak oldu. Kendisi aynı zamanda MATÜSİTEB’in kurucu başkanlığı görevini üstlendi.

Read Previous

Lahey savcılığı değişiklik yapılan iddianameyi sundu

Read Next

AP, AB ülkelerindeki dinleme skandallarını Europol’ün soruşturmasını istiyor