Tıbbi muafiyet kararı reddedilen Novak Djokovic’e sınır dışı kararı

Teniste 2022 yılının ilk grand slam turnuvası olan Avustralya Açık’ın başlamasına kısa süre kala en ciddi soru işareti büyümeye devam ediyor.

Erkeklerde dünya 1 numarası olan Novak Djokovic, koronavirüs aşısı yaptırmamasına rağmen Avustralya Açık yönetiminden tıbbi muafiyetle turnuvaya katılma hakkı almasına karşın başbakan Scott Morrison bu durumu reddetti. 8 saat Melbourne Havalimanı’nda bekleyen Sırp raketin sunduğu kanıtlar kabul görmedi ve Djokovic sınır dışı edildi.

Teniste yeni sezon heyecanı Avustralya Açık ile başlıyor. 17-30 Ocak tarihleri arasında Avustralya’nın Melbourne kentinde düzenlenecek sezonun ilk grand slam turnuvası için ‘Aşı’ tartışmaları uzun süredir devam ediyordu.

Avustralya hükümeti ve Avustralya Açık yönetiminin Eylül ayında aldığı kararda aşısız sporcuların turnuvaya katılmaları yasaklanmıştı. Erkeklerde dünya 1 numarası olan Novak Djokovic, aşı olmayı tercih etmeyen tenisçiler arasında yer alıyordu.

DJOKOVIC, ‘TIBBİ MUAFİYET’ İLE TURNUVAYA KATILACAĞINI AÇIKLADI AMA…

Novak Djokovic, bugün yaptığı paylaşımla ‘tıbbi muafiyet’ ile Avustralya Açık’a katılmak üzere Melbourne’e doğru yola çıktığını duyurdu ancak havalimanında Djokovic’i kötü bir sürpriz bekliyordu.

Avustralya Başbakanı Scott Morrison, Koronavirüs vakalarıyla ilgili konuların görüşüldüğü bir toplantının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Djokovic’in ülkeye girişiyle ilgili sorulan soruya yanıt veren Morrison, Avustralya Açık yönetiminin verdiği tıbbi muafiyetin aksine Djokovic’in ülkeye girip giremeyeceğinin henüz belli olmadığını belirtti.

“Sunumunu ve sunduklarını destekleyen kanıtları göstermesini bekliyoruz” diyen Morrison, “Eğer kanıtları yetersizse, işte o zaman hiç kimseden farklı muamele görmeyecek ve bir sonraki uçakla evine gidecek. Novak Djokovic için hiçbir özel kural olmamalı. Yeterli kanıtlar sunarsa elbette tıbbi muafiyet alabilir ancak bu istisnaya hak kazanması, tamamen sunacaklarına bağlı” ifadelerini kullandı.

8 SAAT SONRA SINIR DIŞI!

Yaklaşık 8 saat havalimanında bekleyen Novak Djokovic’in vizesi, Avustralya’daki sınır kuvvetlerine yeterli kanıt sunulmadığı gerekçesiyle iptal edildi. Yetkililer, sınır dışı edilen Sırp rakete ülkeyi terk etmesi gerektiğini bildirdi.

Djokovic’in avukatları kararın iptali için girişimlerde bulunurken, Avustralya’yı ne zaman terk edeceği belirsizliğini koruyor.

Avustralya Açık yönetimi ve Avustralya hükümeti, geçtiğimiz günlerde turnuva öncesi özel sağlık protokolleriyle ilgili güncelleme yaptı. Novak Djokovic’e tanınan bu muafiyetin aşı olmamış ve turnuvaya katılmak isteyen her sporcuya uygulanacağı belirtildi.

Avustralya Açık turnuva direktörü Craig Tiley, ‘tıbbi muafiyet’ ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söylemişti:

“Turnuvaya katılacak çoğu sporcu aşılarını olmuş durumda. Aşı olmayı tercih etmeyen sporcular için sıkı bir protokol hazırlandı. Bu protokollere harfiyen uyacak sporculara tıbbi muafiyet tanınacak. Turnuva sırasında çıkacak bir pozitif sonuç durumunda izolasyona alınacaklar ve maçları bu süreye denk gelirse maça çıkamayıp turnuvaya veda edecekler.”

Read Previous

ABD’den Sırp lider Dodik’e yaptırım

Read Next

Togg, ABD’de dünya sahnesine çıktı