Türk Hareket Partisi (THP) Genel Başkanı ve milletvekili adayı Enes İbrahim, Kuzey Makedonya’da 15 Temmuz’da düzenlenecek olan erken genel seçimlerle ilgili TIMEBALKAN’a özel açıklamalarda bulundu.

TİMEBALKAN ÖZEL

KOVİD-19 salgını sebebiyle 12 Nisan’daki seçimlerin ertelendiğini hatırlatan İbrahim, “Seçimlerin ertlenme sürecinde her ne kadar zor şartlar altında olsa da seçimlere ciddi bir hazırlık yapmış olduk. Özellikle THP olarak gerek Sağlık Bakanlığı’nın yayınlamış olduğu kararlar doğrultusunda, gerekse Bulaşıcı Hastalıklar Komisyonu’nun vermiş olduğu tedbirler doğrultusunda kampanyamızı yürütmekteyiz.” şeklinde konuştu.

Kuzey Makedonya’daki Türk seçmeni şahsınıza, partinize ve SDSM koalisyonuna neden oy vermeli sorusuna yanıt veren THP Genel Başkanı Enes İbrahim, “THP belli başlı ilkeler, hedefler doğrultusunda siyaset yapmaktadır, çizgisi çok açık ve nettir. Hak, hukuk, eşitlik ve adalet doğrultusunda siyaset yürütmekteyiz. İlkelerimizden ve prensiplerimizden taviz vermeden ülkede yaşayan soydaşımızın sesi olmak için, ülkede yaşayan soydaşımızın sorunlarını çözmek için mücadele veren bir hareketiz. THP ilkelerinden asla taviz vermeden siyasi hayatına devam edecektir.” ifadelerini kullandı.

İki dönemde de 3. Seçim Bölgesi’nden milletvekili seçildiğini hatırlatan THP Başkanı İbrahim, bu seçimlerde 5. seçim bölgesinde 6. sıradan aday olduğunu belirterek, “Nüfusumuzun 3’te 1’den fazlası 5. seçim bölgesinde konumlanmaktadır. İki Türk belediyesi de bu seçim bölgesinde yer almaktadır.” dedi.

“Kırsal alanlarda ve şehirlerde değişik sıkıntılar mevcuttu”

Önceden kırsal alanlarda ve şehirlerde değişik sıkıntıların mevcut olduğunu söyleyen İbrahim, “Ülkenin normalleşmesi ve demokratikleşmesiyle kurmuş olduğumuz yeni iktidarla birlikte, merkezi iktidarın desteğiyle artık Türklerin kırsal alanda yaşadıkları bölgelerde Türk belediyelerinde de yatırımlar söz konusudur. Nitekim geçmiş dönemde Üsküp meydanında heykellere paralar harcanırken, yeni yapılara ciddi bütçeler harcanırken (ki bu bütçe devlet bütçesi, vatandaşlarımızın bütçesi) bizler de soydaşımızın ihtiyaçları, vatandaşlarımızın ihtiyaçları doğrultusunda şeffaf bir şekilde bütçe ayırmaktayız. Önümüzdeki süreçte şeffaf bir yönetim anlayışıyla birlikte projelerimiz devam edecektir.” değerlendirmesinde bulundu.

“11 yıllık Gruevski rejiminden sonra ülkenin demoktratikleşmesi, normalleşmesi kolay bir süreç değildi”

11 yıllık Gruevski rejiminden sonra ülkenin demokratikleşmesi, normalleşmesi kolay bir süreç olmadığını belirten Enes İbrahim, “Komşu ilişkilerle yaşadığımız sıkıntılar, Avrupa Birliği ve NATO entegrasyonu sürecinde yaşanılan sıkıntıların hepsini atlatmış olduk. Ülkemizin özellikle ekonomik kalkışmaya ihtiyaçı vardır. Zaten bu iki buçuk yıllık iktidarımız döneminde de ekonomik göstergelerin de iyiye gittiğini görmekteyiz.” şeklinde konuştu.

“Türk nüfusunun belli başlı sıkıntıları var”

Kuzey Makedonya’daki Türk nüfusunun problemlerinin olduğunu açılayan İbrahim, “Özellikle Türk gençlerinin ciddi sıkıntıları var. Başta iş bulamamak konusunda. İşsizlik oranında yüksek olması büyük bir sıkıntıdır. Yeni istihdam alanlarının oluşturulması, gençlerimizin boş zamanlarını değerlendirilmesi için de Türk Gençlik Kültürü Merkezi Üsküp’te kuracağız. Bu Türk Gençlik Kültürü Merkezi’nde değişik kültürel faaliyetler düzenlemek, Türk kültürünün örf ve adetlerini tanıtıp koruyacağız.” diye konuştu.

Hükümetin parçası olmaları halinde yönetecekleri bakanlık ve kurumlar hakkında bir anlaşma olup olmadığına yönelik soruyu yanıtlayan İbrahim, “Bizler hiçbir zaman siyasi pazarlıklar değil her zaman belli başlı ilkeler prensipler doğrultusunda hareket eden siyasi partiyiz. Çünkü siyasi pazarlıklar farklı yerlere konuları götürebilir çünkü geçmiş dönemdeki siyasi pazarlıkların ne şekilde nasıl yapıldıklarını görmüş olduk. Türk Hareket Partisi ülkede yaşayan soydaşın sorunlarını, dile getirmek, gündeme getirmek ve çözmek için mücadele eden bir partidir.” ifadelerini kullandı.

THP Genel Başkanı İbrahim son olarak, “Aslında soydaşımız bizleri yakından takip etmekedir. Bizde sadece soydaşımızla seçimden seçime değil, her zaman soydaşımızla bir aradayız. Soydaşımızdan artık demokrasi kültürünün geliştirimlesi doğrultusunda çalışmaların yürütülmesi gerektiğine inanıyorum. Soydaşımızın 15 Temmuz’da yoğun bir şekilde sandığa gidip 3 numarayı çevrelemelerini talep ediyorum. Çünkü 3 numarayı çevrelemek için sadece 3 neden yok. 333 nedeni 3 dakikada sayabilirim, önemli olan demokratik hakkımızı kullanmak, oy hakkımızı vermek ve hakeden de seçimlerden başarılı bir çıkmasıdır.” yorumunda bulundu.

Tüm Türk milletvekili adaylarına da başarılar dileyen İbrahim, “Belki de ilk sefer ülkemizde 10’un üzerinde milletvekili adayı var. Herkese de başarılar diliyorum fakat bizler daha iyi projeler gerçekleştirebiliriz. Bizler 2 buçuk yılda büyük projelere imza attık. Uluslararası siyasette, dış politikada büyük bir mesafe katettik. Bunların hepsinin daha iyisini yapabiliriz. Özellikle ekonomik gelişimin daha iyi bir şekilde sağlayabiliriz bundan dolayı da 3 numarayı çevreledikleri takdirde ayrıştırıcı değil birleştirici ülkeyi hep birlikte inşa edeceğiz.” diyerek sözlerini noktaladı.

Önceki Haber

K. Makedonya göçmeni Mustafa Şentop, yeniden TBMM Başkanı seçildi

Sonraki Haber

Türkiye’de Kovid-19 tespit edilenlerden 185 bin 292’si iyileşti