Türk Hareket Partisi (THP), Kırçova’daki Türk öğrenci ve öğretmenlerin eğitimi boykot etmesi ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Türk Hareket Partisi (THP), Kırçova’daki Türk öğrenci ve öğretmenlerin eğitimi boykot etmesi ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada, “Yıllardır süren bu sorunun üstesinden gelmek için Kırçova’da Türk öğretmenleri ile yapmış olduğumuz istişareler sonrasında, hem yerel hem de merkezi çapta parti yöneticilerimiz en yüksek seviyede gerçekleştirdiği görüşme ve girişimlere devam etmekte olup, en kısa sürede kalıcı bir çözüm bulunacağını inanmaktayız” denildi.

THP tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Türk Hareket Partisi kurulduğundan beri soydaşımızın ortak sorunlarına her zaman hassasiyet göstermiş ve bütün mevcut olanakları, siyasi otoritesi ve kaynaklarını kullanarak çözümler üretmek için uğraş vermiştir.

Son günlerde gündemi meşgul eden Kırçova’daki Türkçe eğitim sorunu konusunda kamuoyunu en doğru şekilde bilgilendirme zaruriyeti hissetmiş bulunmaktayız.
Partimizin genel başkanı ve milletvekili Enes İbrahim daha muhalefet döneminde Türkçe eğitim alanında yaşadağımız sorunlara dikkat çekmiş ve herkes susarken bahsi geçen sıkıntıları bizzat Meclis kürsüsüne taşımıştır. Özellikle Kırçova’da Türkçe eğitimde yaşanan sıkıntıları, öğretmenlerimizin tam maaş alamamalarını gündeme getiren ilk isim olmuştur.
Bugünde partimiz  hükümet ortağı olmasına rağmen, kanayan yaramız olan Türkçe eğitim konusunda tutumunu değiştirmemiş, Kırçova ve bölgesinde Türkçe eğitim konusunda yaşanan sıkıntıları yakından bilmektedir.

Bugün Kırçova’da Türkçe eğitimde yaşanan sorunlar günümüzden değil,  geçmiş yıllardan kalan bir enkazdır. Yıllardır süren bu sorunun üstesinden gelmek için Kırçova’da Türk öğretmenleri ile yapmış olduğumuz istişareler sonrasında, hem yerel hem de merkezi çapta parti yöneticilerimiz en yüksek seviyede gerçekleştirdiği görüşme ve girişimlere devam etmekte olup, en kısa sürede kalıcı bir çözüm bulunacağını inanmaktayız.

10 yıldan fazla bir süredir Türkçe eğitimde sorunlar çoğalırken, 10 yıldır susan taraf biz olmadık. Hükümet ortağı olmamızla birlikte ve belediyelerde belediye meclis üyelerimizle birlikte var olan problemleri aşama aşama, birer birer çözmekteyiz. Yıllardır Kırçova’da Türk öğretmenlerinin maaş alamama nedenini deşifre eden taraf olurken, bu konuda da gereken adımların atılacağından kimsenin şüphesi olmamalı.

Bütün bu süreçte mağduriyet yaşayan öğrencilerimizin, velilerin ve yıllardır maaş alamayan öğretmenlerin sıkıntısını paylaştığımızı ve bu haklı mücadelelerinde sonuna kadar yanlarında olduğumuzu belirtmek isteriz.”

Önceki Haber

Zeytin Dalı Harekatı’nda 6. gün

Sonraki Haber

Bulgaristan Meclisi, İstanbul Sözleşmesi’ni onaylama sürecini durdurdu

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

eight − two =