Thaçi: Tüm suçlamalardan beraat etmeyi bekliyorum

Eski UÇK liderlerinden ve eski Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi, Lahey’deki Kosova Savaş Suçları Özel Mahekemesi’nde düzenlenen duruşmada yeminsiz veridği ifadesinde, kendisine yöneltilen tüm suçlamaları reddetti

Thaçi, milliyeti, dini veya siyasi eğilimleri ne olursa olsun savaşın tüm kurbanları için üzgün olduğunu söyledi.

Thaçi, yaptığı konuşmada, masumlara zulmedilirken mağdurların adalete kavuşamayacağını, bir haksızlık daha yapılarak adaletsizliğin giderilemeyeceğini söyledi.

Tahçi, “Özgürlüğe giden yolumuz uzun ve zorluydu. Yashari ailesi 1998’de katledildiğinde İsviçre’de öğrenciydim. Birçok Arnavut gibi ben de ülkeme yardım etmek için geri döndüm. Bizim yerimizde kim olsa aynısını yapardı. UÇK, evlerini ve ailelerini korumaya çalışan sıradan insanlardan oluşuyordu. Kahramanlar olarak savaştılar ve öldüler. Özgürlüğün bedeli buydu. Sırp güçlerinin düzenlediği yüzlerce katliamda binlerce aile sevdiklerini kaybetti. Madeleine Albright, Richard Holbrooke, yanı sıra eski cumhurbaşkanı İbrahim Rugova, Fehmi Agani ve Adem Demaçi gibi isimlerin yargı sürecinde ifade veremeyecek olması üzücü. Özgürlük uğruna çok büyük bedeller ödedik. Sırp paramliter güçleri binlerce insanı katletti. Bizim tek mücadelemiz onlara karşıydı. Kosova, doğru taraftaydı. Bugün Kosova’daki halkın özgür bir şekilde yaşamasından mutluluk duyuyorum. Nasıl ki, Dick Marty raporunun gerçek olmadığı ortaya çıktıysa, yargılandığım suçlardan da beraat etmeyi bekliyorum” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Kosovaport

Read Previous

Yunanistan’da fuhşa zorlanan kız çocuğu evinde bıçaklı saldırıya uğradı

Read Next

Kurti kovdu, Rama aldı