Thaçi: Sınır Anlaşması’nı engelleyenler, vizelere sahipler

Adil olduğundan dolayı Karadağ ile Sınır Anlaşması’nın Meclis’ten geçmesi gereğini dile getiren Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi, sürece karşı olanları eleştirirken onların sözde yurtseverlik yaptıklarını ifade etti.

“Sınır Anlaşması adildir ve anlaşma Meclis’ten geçmez ve bu karar yerel bölgecilik ile sözde yurtseverlikten etkilenmiş olursa o zaman Kosova için vize serbestisi olmayacak. Oysa bu süreci etkileyenler, bizzat kendileri ve aileleri vizelere sahipler.” şeklinde ifadelerde bulunan Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi, katıldığı bir özel televizyon yayınında Sınır Anlaşması’nın geçmemesi halinde Avrupa yolculuğunda iyice gecikeceğimizi söyledi.

Sınır Anlaşmasının geçmemesi halinde en azından iki yılın daha kaybedileceğini belirten Thaçi, Avrupa Birliği’nin de kendi iç sorunları olduğuna göre kimsenin Batı Balkanlar’la meşgul olmayacağını açıkladı.

Kosova Cumhurbaşkanı Thaçi diğerleri arasında şöyle dedi:
“Herbir ülke kendi özelliklerine sahip, ancak bizler daha başta şartı teşkil etmeyen Sınır Anlaşması dışında yükümlülüklerimizi yerine getirdik. Bu önemlidir. İster Arnavutluk, ister Sırbistan’ın bu süreci kolay aşacaklarına inanmıyorum. Fakat bizden daha hızlı hareket ederlerse o zaman suçlu biziz.”

Kosova ordusunun da kurulmasından söz eden Cumhurbaşkanı Thaçi, Sırp Listesi’nin daha önceleri Kosova Ordusunu kabul ettiğini söyledi.

“Daha önceleri Sırp Listesi ordunun oluşması için oylamaya hazırdı, iyi ama Arnavut partiler bu süreci durgunluğa soktular. Şimdi ise açık ve dürüst bir tartışma sürdürülmeli ve bu konu en kısa zamanda kapatılmalı ve modern bir ordu kurulmalıdır diye düşünüyorum” dedi diğerleri arasında Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi.

Kaynak: Kosovahaber.net

Read Previous

Suriye toplantısı Lozan Antlaşması’nın imzalandığı otelde yapılacak

Read Next

Hahn Üsküp’te, gündemde Özel Yetkili Savcılık ve erken seçimler

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *