Thaçi, Anayasa’yı Jahjaga’dan devraldı

Cumhurbaşkanlığı devir teslim töreni çok sayıda dünya liderinin de katılımıyla İskender Bey Meydanı’nında gerçekleşti. Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi Anayasa’yı Atifete Jahjaga’dan teslim aldı.

Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi, dünyanın değişik ülkelerinde cumhurbaşkanları, ve üst düzey yetkililerin de katılımıyla Anayasa’yı Atifete Jahjaga’dan devraldı. Jahjaga, Anayasa’yı teslim ederken, “Ülkenin Anayasa’sını tüm vatandaşların hukuk karşısında özgür ve eşit olması ilkesi kapsamında korumunanız temennisiyle” ifadelerini kullandı.
Devir teslim töreni ardından konuklara seslenen Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi konuşmasına, “hayalimizi gerçeğe dönüştüren kahramanların Cumhurbaşkanıyım. Yani tüm Kosovalıların cumhurbaşkanıyım” sözleriyle başladı. Cumhurbaşkanı Thaçi, konuklara ülkelerinin Kosova’ya sunmuş olduğu desteken dolayı teşekkür ederek, özgürlük mücadelesinde hayatını kaybedenlerin unutulmaması gereğine vurgu yaptı. “bugün ülke ve halk olarak beraberlik örneği göstermekteyiz. Sizlerin desteği ve fedakarlığıyla bugün tüm dünyaya demokratik bir ülke olduğumuzu gösterdik” diyen Cumhurbaşkanı Thaçi, hedefler doğrultusunda durmadan çalışmaya devam edeceklerini kaydetti. Cumhurbaşkanı, ulusal kimliğin güçlenmesi yönünde dört önemli konuya odaklanacağını belirterek, “Anayasa’nın koruyucusu olarak tarafsız olacağım. Son zamanlarda radikalizim önemli bir sorun. Kosova terörle mücadele zincirinin güçlü bir halkası olacaktır. Dünyada özgürlüğü tehdit eden, müteffiklerimize saldıranlara müsama göstermeyeceğiz. Bir diğer önemli konu olan ekonomik kalkınma için de çalışmalarımız sürecektir. Tüm halkımız için refahı sağlamamız gerekiyor” dedi.

Cumhurbakanın konuşması ardından tören, azınlık çocuklarının da yer aldığı çocuk korsunun mini konseriyle devam etti. Tören, Cumhurbakanı Thaci’nin tebrikleri kabul etmesiyle son buldu.

Kaynak:Kosovaport

Read Previous

Burak Özçivit’e Sırbistan’da büyük ilgi

Read Next

Kosova’daki Osmanlı hamamı onarım için bütçe bekliyor

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *