Terör Saldısırını Kınıyoruz, Türkiye’nin Yanındayız

10 Ekim 2015 Cumartesi günü Ankara’da meydana gelen menfur terör saldırısında hayatını kaybeden vatandaşlar için dün Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçiliğinde taziye defteri açıldı.

Bugün taziye defterine Makedonya’daki siyasi parti temsilcilerinin yanı sıra sivil toplum kuruluşları da olayı kınayarak Türkiye ‘nin yanında olduklarını vurguladılar.

Makedonya’da yaşayan türk halkı taziye defterinde teror saldırısının büyüyen Türkiye devletine, demokrasisine, bölge ve dünya barışınının bozulmasını hedefleyen korkakça bir davranış olduğunu vurguladılar.

DSC_0229

Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçisi Ömür Şölendil, “10 Ekim günü Ankara’da meydana gelen menfur saldırı sonucu 100 e yakın vatandaşımızı kaybetmiş bulunuyoruz. Bir çok vatandaşımız da maalesef bu hain saldırı sonucunda yaralı kalmıştır. Bu saldırı Türkiye Cumhuriyeti’nin birliğine bütünlüğüne, iç barışına ve huzuruna yönelik yapılmış bir menfur eylemdir, bunu şiddetle kınıyoruz. Vefat etmiş vatandaşlarımıza rahmet diliyoruz yaralı vatandaşlarımıza da acil şifa diliyoruz. Tüm miilletimizin başı sağolsun ama birlik bütünlük ve kararlılık içinde bu teror eylemlerini beraber dayanışma içinde aşacağımıza inanmaktayız”, dedi.

DSC_0242

Türk Demokratik Partisi Genel Başkanı Kenan Hasip, ”Başta Ankara’da meydana gelen bombalı saldırının Türkiye’nin bölünmez bütünlüğüne yönelik hain bir saldırı olduğunu dile getirirken, hunharca yapılan bu saldırı Anavatanımızın bölünmez bütünlüğüne yapılmış bir saldırıdır. Yanınızda olamasak da kalbimizin sizlerle olduğunu unutmayınız. Türk Demokratik Partisi ailesi olarak hain saldırılarda şehit olan ve hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet ve cennet mekânlar, yaralılara acil şifalar, geride kalan tüm soydaşlarımıza sabırlar diliyoruz. Milletimizin başı sağ olsun” ifadelerini kullandı.

DSC_0224

MATÜSİTEB Başkanı Tahsin İbrahim ise son dönemlerde ve özellikle 10 Ekim günü Ankara’da yapılan menfur saldırıda hayatını kaybeden 100 yakın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının biz Makedonya Türklerini derinden üzmüştür ve bu üzüntüyü Üsküp Büyükelçiliğinde açılan taziye defterinde de dile getirdiklerini kaydetti. Tahsin, “Yapılan saldırıları kınıyoruz. Hayatını kaybdebe vatandaşlara, güvenlik güçlerine, askerlere allahta rahmet ailelerine sabır dilemekteyiz. Temennimiz Türkiye’nin istikrarı ve huzurunun devam etmesi”, dedi.

DSC_0259

Makedonya Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi Üyesi Salih Murat, “Bugün dünya barışıne en büyük katkıyı sağlayan, nerede bir acı varsa ilk koşan, terör ve haksızlıklara en ileri yerde micadele veren devlet ve millet olduğunuza tüm insanlık şahittir. Onun için böyle yapılan kalleşçe saldırıları sakın sizin dirayetinizi bozmasın, dost ve kardeş Makedonya’da olduğu gibi tüm Balkan devletlerinde ve dünya barışı için vermiş olduğunuz mücadelenizin ve katkınızın daha kararlılıkla insanlık adına devam etmesini diliyoruz”, diye yazdı.

DSC_0264

Ensar Derneği Başkanı ve Çayır Belediyesi Başkan Yardımcısı Süleyman Baki, “Yaşanan bu menfur saldırıdan dolayı üzüntülüyüz. Birlik, beraberlik ve kardeşliğe zarar veren bu tür saldırıların son bulmasını temenni ederiz”, ifadelerini kullandı.

DSC_0272

Ankara’da düzenlenen bu menfur saldırı Türkiye ile birlikte bizleri de derinden sarstığını ve yaraladığını belirten Köprü Derneği Başkanı Hüsrev Emin, “Bu vesileyle Makedonya Türkleri olarak menfur saldırıyı lanetle kınıyoruz. Ve her zaman Anavatanımız Türkiye’nin yanında olduğumuzu özellikle vurguluyoruz”, dedi.

Makedonya’daki diğer devletlerin büyükelçileri de taziye defterine duygularını yazarak Türkiye’nin açısını paylaştı.

Hüsamettin Gina / TİMEBALKAN

Read Previous

DBB: Savcılar Konseyi ve Özel Savcı Arasında İşbirliği Yapılsın

Read Next

ABD Büyükelçisi Jess Baily: Yapılması Gereken Çok İşler Var

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *