Temizlenmemiş bacalar yangınlara neden oluyor

Kuzey Makedonya’da temizlenmemiş bacalar yangınlara neden oluyor, bu nedenle 25 baca temizleyicisi eğitildi, son eğitim ilanına sadece 6 kişinin başvurduğu rapor edildi.

Enerji krizi koşullarında, enerji kıtlığı veya yüksek fiyatları nedeniyle evleri ısıtmak için alternatif yollar arandığında, her türlü yakıtın kullanılacağı bir ısıtma mevsimi beklenmekte ve bu da yangın olasılığını artırıyor. Uzmanlar tüm bu koşullarda ek bir zorluğun, temizlenmemiş bacalar ve şöminelerin uygunsuz kullanımı olduğunu belirtti.

Üsküp Belediyesi Bölgesel İtfaiye Birimi, kapalı alanlara müdahale sayısında artış bekliyor. Üsküp Şehri Bölgesel Yangınla Mücadele Birimi komutanı Zvonko Tomeski MİA’ya yaptığı açıklamada doğaçlama yapılmaması, sobaları kullanırken dikkatli olunması ve bacaların zamanında temizlenmesi çağrısında bulundu.

Hala çok soğuk havaların olmadığını bu yüzden evlerde yoğun ısıtmalar olmadığını kaydeden Tomeski, “ancak özellikle şömine ve baca yangınlarına müdahale sayısında artış olmasını bekliyoruz. Evlerin ısınması henüz yoğun değilken bacaların temizlenmesi ve kalorifer ocağı çevresinde yanıcı maddeler ve gereksiz miktarda ısıtıcı malzeme bırakılmaması için zamanında önlem alınması çağrısında bulunuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Read Previous

Priştine Yunus Emre Enstitüsü’nden kitap bağışı

Read Next

DEB Partisi 6. Olağan Genel Kurulu yarın yapılacak