Televizyonda Tiyatro Olur Mu Demeyin

Geçtiğimiz günlerde Kanal 5 TV yayınlanan “Merkezde” (Vo centar) programında Vasko Eftov, bir gazeteci insanlarla nasıl dalga geçer oyununu ortaya koyarken, davet ettiği konuklar Türk ve Türkiye’yi tanıyan izleyiciler için komik Türkiye’yi tanımayanlar icin trajik oyunu sundular.

Seyyid Emin / TİMEBALKAN

Programın başlangıç cümlesini “İstanbul Balkan Hilafetinin Merkezi ve Erdoğan bu büyük hilafetin Halifesi olacak mı?” ilk duyduğumda anlamadım, aslına bakarsanız hala da anlamış değilim ama programda birkaç dakika geçtikten sonra amacı anlayınca anlamaya da gerek kalmadığını kavradım.

Makedonya’yı kendi ismiyle ilk tanıyan ve AB ile NATO süreçlerinde destekleyen ülkelerin en başında olan Türkiye’yi ve onun Cumhurbaşkanı’nı İŞİD’i kurmak, onu desteklemek ve onun aracılığıyla Makedonya ve Balkanlar’da hilafeti kurup halife olmayı düşündüğünü söylemek en iyi ihtimalle kör cahilliği en kötü ihtimalle Türkiye düşmanlığını gerektirir. Programın her dakikasına hakim olan dilin Rus yetkililerinin diliyle tıpa tıp aynı olması oyunu daha da ilginç hale getiriyor.

Nasıl oluyor da bir devlet kendi kurduğu, yönettiği terör örgütüne hava operasyonu düzenliyor, o devletin Başbakan’ı kara operasyonu için “Eğer koalisyon ve çok iyi bütünleşmiş bir strateji varsa, Türkiye her anlamda rol almaya hazırdır” diyor, IŞID’le alakalı binlerce kişiyi sınır dışı ediyor. Bunlar bir yana IŞID nasıl oluyor da kendi “hamisine” yüzlerce ölünün olduğu terör saldırıları düzenliyor!? Senaryonuzu tek bir kaynaktan yazdığınızda ortaya böyle akıldışı şeyler çıkıyor.

Tiyatrodaki komiklikler bununla da sınırlı kalmıyor. Türkiye devletine ve üst düzey yöneticilerine gocunmadan “terör üreticisi” diyenler, sadece Türkiye’nin değil tüm mazlum coğrafyaların yardım eli IHH’nın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan tarafından finanse edildiği ve projeleriyle radikal Islam’ı yaydığını söyleme gafletine de düşüyorlar. İHH 1995 yılında Bosna savaşı mağdurlarına yardım etmek için kuruldu. O günden bugüne nerde bir savaş, doğal afet, fakirlik, mazlumluk varsa İHH ordadır. İHH Afrika’da yaptığı katarakt ameliyatlarıyla 100 binden fazla insanın gözlerinin açılmasına sebep oldu. “Yetim gülerse dünya güler” projesiyle Makedonya ve Balkanların da içinde olduğu 135 ülkede 500 bin yetime dönemsel, 54 ülkede 67 bin 998 düzenli destek veriyor. Her türlü hukuk normuna aykırı şekilde Gazze’ye uygulaman ambargoyu kaldırmak amacıyla tamamen “yardımlaşma ve tıbbi malzemelerden” oluşan filo yola çıktı. Mavi Marmara 31 mayıs sabahı Akdeniz’deki uluslararası sularda İsrail Deniz Kuvvetleri tarafından baskına uğradı ve 10 kişi şehit oldu. IHH’nın faaliyetlerini buraya sığdırmak mümkün değil. Her projenin ayrı bir yazı konusu olduğunun da bilincindeyim.

Bu tiyatronun ne Türkiye’nin ne de İHH’nın itibarını etkileyemeyeceği bir gerçek ama biz Makedonya ve Balkanlar’da yaşayan Müslüman halkların her daim yanımızda hissettiğimiz Türkiye’ye karşı yapılan bu çirkin oyunun tek izleyicilerinin bizler yani Türkiye’yi tanıyanların değil, Türkiye’yi tanımayan, Türkiye’yle ilgili yüzeysel bilgilere sahip ya da Türkiye hakkında iyi intibalara sahip olmayan kişilerin de izlediğini göz önünde bulundurmamız gerek. İnsanlar istediğini söylemekte ve istediğine inanmakta özgür fakat bir konuda karar vermeden önce konunun tüm taraflarını dinlemek hakkaniyet açısından önemli. İzleyicilerin adı geçen kurumlar hakkında bilgilere iki tıkla ulaşabildiklerini de hatırlatmış olalım.

Programla ilgili tepkisini Kanal 5 TV’sine mektup göndererek ortaya koyan Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçisi Ömür Şölendil, programda Türkiye’yi karalama adına özel gayretlerle, hayal gücünün sınırlarını zorlayan, mesnetsiz ve tamamen art niyetli bazı itham ve ifadelere yer verildiğini üzüntüyle öğrendiğini, Türkiye’nin, kendisinin de bir parçasını oluşturduğu Balkanlar’la ilgili tek gündeminin kalkınma ve bölgesel huzur için bir elzem, olan güvenlik ve istikrarın kalıcı olarak tesis edilmesi olduğunu söyledi.

Öte yandan programla ilgili halen açıklama yapmayan Makedonya Türk siyasetçilerinin neden açıklama yapmadıkları açıklamasını kendime halen açıklayabilmiş değilim.

Read Previous

NATO’dan Türkiye’ye Destek, Rusya’ya Suçlama

Read Next

ABD’de Başkan Aday Adayları Kozlarını Paylaştı

27 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *