Kuzey Makedonya’da seçim yasasının değiştirilmesini ve “Tek Seçim Birimi”nin getirilmesi inisiyatifini başlatan milletvekilleri bugün düzenledikleri basın toplantısı ile yasa değişikliği görüşmelerinin başlamasını istedi.

“Tek Seçim Birimi İnisiyatifi” kurucularından olan Türk Demokratik Partisi (TDP) milletvekili Yusuf Hasani sosyal medya hesabı üzerinden yaptı açıklamada, “Bugün TEK SEÇİM BİRİMİ İNİSİYATİFİ milletvekilleriyle birlikte, meclisimizin “Siyasal Sistem ve Halklar Arası İlişkiler” komisyonunda, TEK SEÇİM BİRİMİ YASA TEKLİFİ ile ilgili gündemde olan noktaların tartışmaya açılması konusunda neler yaşandığı sorusunu yönelttik.” ifadelerini kullandı.

Bu yasaya yönelik sunulan 5.000-6.000 değiştirgenin büyük bir çoğunluğu tercüme edildiğini kaydeden Hasani, şu sözlere yer verdi:

“Bu doğrultuda bir an önce komisyonda tartışmaya açılması ve mevcut yasa teklifinin olumlu ve ya olumsuz yönlerini tartışma halinde çözüme ulaştırmamız gerektiği kanısını, komisyon üyelerine aktardık. Buna yönelik yapılan bu girişimi BASIN TOPLANTISIYLA kamuoyuna duyurduk. Bu konuda meclisimizin samimi davranmadığı, bu noktayı gündeme özellikle getirmeyerek zaman aşımına uğramasını sağlaması, hepimizi derinden üzmeye devam etmektedir. Bu tür demokratik olmayan davranışları ŞİDDETLE KINADIĞIMIZI belirttik.”

Seçim modeli yasa değişikliği teklifi, Demokratik Bütünleşme Birliği (BDİ) ve VMRO DPMNE tarafından sunulan binlerce değiştirge ile engelleniyor.

Önceki Haber

Honeyland 2019

Sonraki Haber

Mübadele göçmeni dedesinin hikayesini beyaz perdeye aktardı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

fifteen + two =