Tefeyyüz İlköğretim Okulu’ndan 23 Nisan Kermesi

Tefeyyüz İlköğretim Okulu öğrencileri 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı vesilesiyle kermez düzenledi. Kermesi T.C. Üsküp Büyükelçisi Tülin Erkal Kara ziyaret etti.

TİMEBALKAN

Tefeyyüz İlköğretim Okulu öğrencileri 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı vesilesiyle kermez düzenledi. Kermesi T.C. Üsküp Büyükelçisi Tülin Erkal Kara ziyaret etti. Kermese, T.C. Üsküp Büyükelçiliği Müsteşarı Murat Sümer, TİKA Üsküp Koordinatörü Aytekin Ayden, MATÜSİTEB Genel Başkanı Hüsrev Emin, Ezurum Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Ahmet Selimdoğan, Büyükelçilik Müşavirleri’nin yanı sıra öğrenciler ve ebeveynler büyük ilgi gösterdi.

 

Öncelikle bütün çocukların 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyorum. Hem Türkiye’de hem Türkiye dışında gördüğünüz gibi Türkçe eğitim veren bir ilk öğretim okulu. Yaklaşık 133 yıldır var olan bir ilk öğretim okulu. Burada 900’e yakın çocuk okumaktadır. Hedefimiz bu sayının her geçen gün artmasından yana. Dışarıda çok coşkulu bir ortamla karşı karşıya geldik. Gerçekten her yıl olduğu gibi bu sene de çok etkiliydi. Burdan şunu ifade etmek istiyorum, Türkiye Cumhuriyeti kurulmadan önce bu bayram oldu. Türkiye de çok ciddi bir savaştan çıkmıştı. Kadınlarıyla, çocuklarıyla, gençleriyle bütün herkes çok ciddi bir mücadele verdi. O gün Mustafa Kemal Atatürk başkanlığında bugünü çocuklara armağan ettiler ve bu bütün dünyaya yayıldı. 23 Nisan artık Dünya Çocuklar bayramı haline geldi. Ülkemizde de çok çeşitli şekillerde kutlanıyor. Dünya’dan da çok çocuk ağırlıyoruz biz bugün. Bütün devlet büyüklerimiz koltuklarını çocuklarına devrediyorlar. Dolayısıyla şunu ifade etmek istiyorum, Çocukların olduğu her yer çiçek bahçesine döner. Yeter ki o çocuklarımıza sahip çıkalım, bu desteği hepimiz sağlayalım.

Tefeyyüz İlköğretim Okulunda düzenlenen kermeste konuşan T.C. Üsküp Büyükelçisi Tülin Erkal Kara,

Kermeste konuşan Tefeyyüz İlköğretim Okulu Müdürü Osman Emin, 23 Nisan ve diğer tüm bayramlarda kutlamalar yaptıklarını dile getirirken, “Ortak çalışmalarımız, etkinliklerimiz olacak. Dün programa birlikte katıldık. Bizim en önemli hedeflerimizden biri Tefeyyüz İlk Öğretim Okulu’nun Türkiye’deki herbir uca kadar ulaşması. Yaptığımız çalışmalarımızı göstermek, buradaki varlığımızı ispat etmek” dedi.

Tefeyyüz İ.Ö.O olarak 23 Nisan’a olduğu gibi her bayrama önem verdiklerini ifade eden Emin, “Diğer bayramları da Türkiye Cumhuriyeti gibi en görkemli şekilde kutlamaya çalışıyoruz. Tabi ki bizi hiçbir zaman yalnız brakmayan başta sayın Büyükelçimize gerçekten çok teşekkür ederim. Bizim sıkıntılarımızı, dertlerimiz çok iyi bir şekilde dinledi. Ortaklaşa belirili çalışmalar yapabileceğimizi ümit ediyoruz. Bugün çocuklara en büyük armağanı Atatürk’ün sunmuş olduğu bayramı çalışmalar ve faaliyetlerle geçiriyoruz. Bizim çocuklarla yapmış olduğumuz kermes de bunun küçük bir örneği” şeklinde konuştu

23 Nisan kutlamaları için Erzurum’dan gelen Ezurum Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Ahmet Selimdoğan, Tefeyyüz’ü daha önce ziyaret ettiklerini belirterek, “Türk okulu olduğu için ve Türkçe eğitim yaptığı için ilgimizi çekti ve bizde destek yolladık. İkili kardeşlik anlaşması yaptık ve bu bağlamda öğrencilerimizle ziyarete geldik. Dün gösteri merkezinde bir gösteri yaptı çocuklarımız ve bugün de ziyaret yaptı çocuklarımız ve kardeşler edindiler. Bu ilişki artarak devam edecek” dedi.

Büyükelçi Kara’nın ziyaretini onur verici olarak değerlendiren Selimdoğan, “Yurtdışında 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutlayan ilk okul biziz. Genelde alışıla gelmiş olan dünya çocuklarını Türkiye’ye toplamaktı ama biz bunun tersini yaptık, artık yurtdışında da 23 Nisan’ı kardeşlerimizle kutlayabiliyoruz. Çünkü Atatürk çocuk bayramını bütün dünya çocuklarına armağan etti ve bu çok önemli birşey” şeklinde konuştu. Erzurum Üniversitesi özel vakıf okulları öğrencilerinin harçlıklarını Tefeyyüz’e gönderdiklerini belirten Selimdoğan, “Çocuklarımızın harçlıklarından biriktirdiklerini bizimle gönderdiler, müdür beye takdim ettik. Bu maddi küçük bir yardım ama bu artarak devam edecek. Biz burdan öğrencileri Erzurum’a davet edeceğiz” açıklamalarında bulundu.

Tefeyyüz İlköğretim Okulu öğrencileri hazırladıkları yemek ve el işlerini gelen misafirlere satarak hem kendi eğitimlerinin yanına beceri hem de okula katkı sunmuş oldu.

 

Read Previous

Bosna’da ağlatan buluşma

Read Next

Sırbistan’da “Türk Okçuluğu Sergisi” Açıldı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *