“Tefeyyüz” İlköğretim Okulu Öğrencilerinden Farkındalık Ziyareti

Tefeyyüz İlkokul öğretmen ve öğrencileri 2 Nisan “Dünya Otizim Farkındalık Günü” dolayısıyla farkındalık bilinci oluşturmak amacıyla “Dr. Zlatan Sremets” okulunu ziyaret etti.

2 Nisan’da başlayan “Otizm Farkındalık Ayı” çerçevesinde tüm dünyada otizmle ilgili arastırmaların teşvik edilmesi ve bilinirliğin arttırılarak, erken teşhis ve tedavinin yaygınlaştırılması hedefleniyor. Bu vesileyle 2 Nisan tüm dünyada otizm konusunda farkındalık yaratmak ve otizm ile ilgili sorunlara çözüm bulmak amacıyla, “Dünya Otizm Farkındalık Günü” olarak ilan edilmiştir.

“Dünya Otizim Farkındalık Günü” dolayısıyla farkındalık bilincini oluşturmak amacıyla Tefeyyüz İlkokul öğretmen ve öğrencileri “Dr. Zlatan Sremets” okulunu ziyaret etti. Okul idaresi tarafından karşılanan Tefeyyüz heyeti, otizimle ilgili yapılan kısa bir sunumun ardından sınıfları gezme ve hediye takdim etme fırsatı yakaladı.

Tefeyyüz ilköğretim okulu müdürü Sayın Osman Emin “Otizim Engel Değil, Sadece Farklılıktır” sloganıyla düzenlenen bu etkinliğin amacını yaptığı konuşmasında şöyle açıkladı, “Malumunuz Tefeyyüz okulu bir eğitim yuvasıdır. Bugün okul idaresi, öğretmen ve öğrencilerimizle birlikte otizimli çocukların yanında olmamız onların farkında olduğumuzu ve yanında olduğumuzu gösteriyor. Yaşamımızın her anının mesajlarla dolu olduğunu düşünürsek, hayata dair beklentilerimiz ona göre olur. Zaman zaman kendimizi başkalarının yerine koymamız, farklı zorluklarla hayata tutunanları görmemiz, farklı şeylere şahid olmamız önemli. Amacımız öğrencilerimizi bilgili bireyler olarak yetiştirmenin yanısıra, bugün olduğu gibi farklı vesilelerle birçok şeyi  görerek, yaşayarak ve hissederek kavrayabilmeleridir. Hiç şüphesiz bugünkü etkinliğimizin bir önhazırlık süreci vardı. İleriye yönelik neler yapabileceğimizi konuşurken bu etkinlik öncesinde öğrencilerimize kısa bir bilgilendirme toplantısı düzenledik, onun ardından onlarında katkılarıyla  küçük hediyeler hazırlandı, anlaşılan heyecanlı bir süreçti bugünde buna şahid olduk. Emeği geçen ve katkı sunan herkese teşekkürlerimi sunarım”.

Dr. Zlatan Stremets okul idaresi tarafından öğrencilere yönelik hazırlanan sunumda, Otizmin sosyal etkileşime ve iletişime zarar veren, sınırlı ve tekrarlanan davranışlara yol açan beynin gelişimini engelleyen bir rahatsızlık olduğu belirtildi. Otizm’in diğerleriyle iletişim kurmayı zorlaştıran ve engelleyen bir beyin bozukluğu olduğu açıklanırken, “Otizmde beynin farklı bölgeleri bir arada çalışamıyor. Otizmli bireylerin çoğu insanlarla iletişim kurmakta her zaman zorlanır” denildi. Otizmli bireylere yaklaşma ve iletişim kurma, ayrıca sosyal hayata uyumu kolaylaştıracak yöntemlerden bahsedildi ve Tefeyyüz ilköğretim okulu öğrencilerine bu konuda bilgilendirme yapıldı.

Bu etkinliğe katılan öğrenciler çok farklı bir güğn ve bir duygu seli yaşadıklarını ifade ederek, “Sınıfları ziyaretimizde sadece birkaç öğrenciyle ders yapıldığını gördük, verdiğimiz hediyelere tepki yüzlerindeki gülümsemeden belliydi. Mutluluklarını bizler gibi sözlerle ifade edemiyorlardı belki ama, bizim ziyaretimizin onları çok mutlu kıldığına gözgöze geldiğimiz çocukların gözlerinden okuyabiliyorduk. Bugün bizim için çok anlamlı oldu, belki de zaman zaman bize verilen güzellikleri unutuyoruz, birçok şeyimiz olduğu halde hep daha fazlasını kazanmak için şikayetlerde bulunabiliyoruz bazen. Ama bugün birçok şeyin farkına daha iyi vardık. Bizim bugün yaptığımız sadece bir ,, dokunuştu ,, onların hayatlarına kısa biz zaman dilimi dokunuşu, ama bu bize çok şey öğretti emin olun. Onların bu anlamlı gününü kutluyor herkesi duyarlı olmaya davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

Tefeyyüz öğrencileri bu okulda sınıfları gezme ve hediye verme fırsatı yakaladıkları her iki okul idaresine de teşekkürlerini iletti. Öğrenciler ziyaret sırasında arkadaşlarına kitap ve hediye takdim etti.

 

Read Previous

Köy camisindeki 6 asırlık Kur’an-ı Kerim artık kütüphanede

Read Next

THP Heyeti’nden MATÜSİTEB’e ziyaret

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *