TDV’nin camileri tüm dünyada yükseliyor

Vakıf geleneğinin günümüzde bir halkasını oluşturan Türkiye Diyanet Vakfı (TDV), kurulduğu günden bu yana yurt içinde ve yurt dışında yaptırdığı cami ve eğitim binalarıyla bu geleneği sürdürüyor.

Türkiye’nin hızlı nüfus artışı ve şehirlere göçün artması dolasıyla cami ihtiyacını karşılamaya öncelik veren vakıf, yapımına 1967 yılında başlanan Ankara Kocatepe Camisi’ni tamamlamasının ardından günümüze kadar ülke genelinde 3 bin 603 cami, 419 mescit, 2 bin 582 Kur’an kursu, 5 eğitim merkezi, yurt dışında 25 ülkede de 100’ün üzerinde cami ve eğitim binası yaptı.

Cami ve eğitim merkezi yapım faaliyetlerini Türkiye ile sınırlı tutmayan vakıf, Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla bağımsızlığını kazanan Türk Cumhuriyetleri ile başladığı yurt dışı cami faaliyetlerini, Kırım, Kafkasya ve Balkanlar’da sürdürdü. Bu faaliyetlerini de zaman içinde artıran vakıf, faaliyetlerini Afrika, Asya Pasifik ve Güney Amerika ülkelerine kadar taşıdı.

Türkiye ve yurt dışında cami inşasının bayraktarlığını yapan TDV, ABD, İngiltere, Rusya, Haiti, Belarus gibi ülkelerde de camiler inşa ediyor.

İnşaatlar devam ediyor

Vakfın hala 10 ülkede 16 cami inşaatı, 6 ülkede de yer tahsis ve projelendirme işlemleri olmak üzere 22 cami projesi bulunuyor. Türkiye’de 8 caminin inşaatı, 1 caminin ise proje işlemleri devam ediyor.

Kazakistan’da Hoca Ahmet Yesevi Camisi, Rusya’da iç dekorasyon ve süslemesi vakıfca yapılan Moskova Merkez Camisi ile Kırıkkale Nur Camisi ve Çorum Akşemseddin Meydan Camisi 2015 yılında ibadete açılırken, Arnavutluk Tiran Merkez Camisi’nin temeli de 2015 Mayıs ayında atıldı.

Somali Merkez Camisi, Somali Abdülaziz Camisi, Filipinler Fatih Camisi, Filipinler Osmanlı Camisi, Belarus Minsk Camisi, Haiti Boukman Buhara Camisi ve Mali Eyüp Sultan Camisi de son dönemde tamamlanarak Müslümanların istifadesine sunuldu.

Diyanet İşleri Başkanlığı ve TDV işbirliğiyle inşa edilen Amerika Diyanet Merkezi de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenle 2 Nisan 2016’da hizmete açıldı.

Halen İngiltere Cambridge Camisi, Lefkoşa Hala Sultan Camisi, Kırgızistan Bişkek Camisi, Arnavutluk Tiran Merkez Camisi, Kırım Seyyit Settar Camisi ve Medresesi, Filipinler Tacloban Camisi, Cibuti Merkez Camisi ve Filistin’in Gazze kentinde 9 cami ile ülke içinde Afşin Ashab-ı Kehf Camisi, Adıyaman Savfan Bin Muattal Camisi, Ardahan Serhat Ulu Camisi, Ankara Konya Yolu Camisi, İskenderun Nihal Atakaş Camisi, Gaziantep Müftülük Camisi, Etimesgut H.İ.B.K. Camisi ve Ağrı Patnos Camisi’nin inşaatları devam ediyor.

Kosova Piriştine Camisi, Makedonya Üsküp Camisi, Karaçay Çerkesya İslam Enstitüsü Camisi, Kırgızistan Özgen İmam Serahsi Külliyesi, Romanya Bükreş Camisi, Lübnan Kuaşra (Kouachra) Camisi ile İskenderun Merkez Camisi’nin ise projeleri hazırlanıyor. Bu camilerin yapımına da projelerin ilgili mercilerce onaylanmasının ardından başlanacak.

Kaynak: AA

Read Previous

Özel Yetkili Savcılık yıldönümünde mahkemeye iki iddianame sundu

Read Next

Kameramanın çelme taktığı Suriyelinin aile hasreti bitiyor

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *