Türk Demokratik Partisi (TDP), Kuzey Makedonya İslam Dini Birliği’nin makam odasındaki Türk bayrağının kaldırılması nedeniyle kınama mesajı yayınladı.

TDP’den yayınlanan kınama mesajında şu ifadelere yer verildi:

“12 Ağustos 2021 tarihinde RABİTA Genel Sekreterini Üsküp’teki Genel Merkezinde ağırlayan Kuzey Makedonya Cumhuriyeti İslam Birliğinin ağırlama esnasında makam odasındaki Al yıldızlı bayrağımızı kaldırması tam anlamıyla bir akıl tutulmasıdır.

Adını dahi zikretmek istemediğimiz, Anavatanımız Türkiye Cumhuriyetine yönelik söylem ve tutumları herkezce malum olan zatın ağırlanmasında sergilenen bu davranış, tam bir ikiyüzlülük ve nankörlük belirtisidir.

Kuzey Makedonya Cumhuriyeti İslam Birliği varlığını ülkemizdeki müslüman halkın bağış ve yardımlarıyla sürdürmektedir. Dolayısıyla, hangi milletten olursa olsun ülkemizde yaşayan tüm müslüman halka eşit mesafede durmak zorundadır. Dinimizin birleştirici özelliğini, bu gibi davranış ve tutumlarla körüklediklerini birkez daha hatırlatmak isteriz.

Ay yıldızlı bayrağımız, birilerinin veya o makamdaki yetkililerin istek ve keyifleri neticesinde kenara çekip saklayabilecekleri yada dolaba koyabilecekleri bir bayrak değildir.

Hem ülkemizdeki soydaşımızın maddi manevi destekleri, hemde anavatanımızdan gelen yardımlarla onlarca derdine derman bulmuş İslam Birliği’nin yaptığı bu saygızlığı tarihe not düştüğümüzü belirtmek isteriz.

Bu saatten sonra İslam Birliği Başkanına düşen görev, hiç zaman kaybetmeden kamuyonun karşısına çıkıp Makedonya Türk’lerinden ve Anavatanımız Türkiye Cumhuriyetinden özür dilemek ve şartlar ne olursa olsun bunun birkez daha hiçbir zaman terkrarlanmayacağını açıkça ifade etmek olacaktır.

Ayrıca, ağırlama esnasında orada bulunan Türk kökenli Devlet Eski Bakanının orada yaşanılanlara bir tepki göstermemesi ve bir duruş sergilememesi de Kuzey Makedonya Türk toplumunu ciddi şekilde hayal kırıklığına uğratmıştır. Bundan bir yıl önce milletvekili seçimlerinde mebus seçilebilmek için halkımızdan oy isteyen bu şahısa, halkımızın sandıkta verdiği cevap yeterince uyarıcı olmamış demek ki! Allah, Makedonya Türk’lerini hangi alanda temsil ederse etsin, bu gibi yönetici ve diplomatlardan muhafaza eylesin. Etrafımızda yeterince düşman yokmuş gibi, bizi birde içerdeki bilinçsiz ve şuursuz kişilerle mücadele etmekle sınamasın İnşallah.

Unuttuk, dalgınlığımıza geldi vs.gibi bahanelere sığınmamaları için, 16 Ağustos 2021 (Pazartesi) günü, bayrağımızın neyi ve kimleri temsil ettiğini hatırlatmak ve tekrardan hakettiği yerden dalgalanması için Kuzey Makedonya Cumhuriyeti – İslam Briliği’ne 2 adet Al sancağı göndereceğimizi bildirmek isteriz.”

Önceki Haber

YTB destekleriyle yürütülen “Balkan Gençlik Okulu”nun kapanışı İstanbul’da düzenlendi

Sonraki Haber

Son 24 saatte 792 yeni vaka, 10 ölü