Kuzey Makedonya’da faaliyet gösteren Türk Demokratik Partisi (TDP) ve Türk Milli Birlik Hareketi (TMBH) tarafından Kurban Bayramı vesilesiyle mesajlar yayınlandı.

TDP tarafından yayınlanan mesajda, “Allah’a itaat ve teslimiyet şuuru ile ibadet etmenin ve O’nun rızası uğruna gösterilen fedakârlığın en güzel ifadesi olan Kurban Bayramı’nın sevdiklerimizle mutluluk ve huzur içerisinde geçmesini temenni ederek, birlik ve beraberliğimizin daim olması dileği ile hayırlı bayramlar dilerim.” denildi.

TMBH tarafından paylaşılan mesajda ise “Bugün Arefe. Büyük bayramlarımızdan biri olan Kurban Bayramından bir gün once. Diğerleri arası arefe günü büyük bir Bayramın eşiğinde olduğumuzu bize hatırlatmaktadır. Bayram sevinçtir, mutluluktur, barıştır, dayanışmadır,bütün dargınlıkların ve kırgınlıkların sonu demektir. Bayramları bu irade içerisnde idrak etmenin sonsuz ecirleri yanısıra, bize manevi ve milli değerlerle olan bağlılığımızı da ortaya koymaktadır.” denildi.

TMBH’nin mesajında şu ifadelere yer verildi:

Hazreti İbrahimdem Hazreti İsmail ile vuku bulan hadiseden sonra Kurbanla olan ilişkilerimiz,insana verilen değerin doğru anlaşılmasına vesile olmuştur. Dolayısıyla Yüce Mevla bize aklın, fikrin,evladın,akrabanın bir sözle insanın değerini hatırlatıp,kul olmanın idrakine varmamıza dikkat çekmektedir. Pandemi salgını, var olan hürriyetimizin kısıtlanmasına sebep olurken ,kaybettiklerimiz açısından da büyük ders olarak hatıralarımızda kalacaktır. Mutlaka sağlık ibadetlerimizin en iyi şekliyle yapılmasının başıdır. Geçen yıl pandemiden dolayı,akrabaları, hak edenleri bile ziyaret etmeden buruk bir Kurban Bayramı geçirdik. Isparta, İstanbul, ATİB ve TMBH olarak son derece kurallara uyarak gereken dayanışmayı , birlik ve beraberliği temin etmek için elimizden gelen gayreti sunduk ,ancak yine saydığımız şartlardan dolayı hep eksik kaldık. Unuttuk, yetişemedik, yeterli olamadık. Gayretimiz halis ve samimiydi. Bu yıl yine bir Kurban Bayramı arifesindeyiz. Kaybettiğimiz hürriyetimizin bilincindeyiz. Özellikle kaybetttiğimiz yakın dost ve akrabalardan dolayı hala şoktayız. Bu Bayram yeni bir başlangıca, dayanışmaya, birlik ve beraberliğe, umuda, geleceğe pozitif bakmak için vesile olmalıdır. Bu duygu ve düşüncelerle Kurban Bayramda yaptığımız ibadetlerin kabulunu, bütün üyelerimizin, sempatizanlarımızın, Türk-İslam aleminin Bayramını kutlar,hayırlara vesile olmasını Rabb’imizden niyaz ediyorum. Yaptığımız bütün ibatelerimizin , kurbanlarımızın kabulunu Rabbimizden niyaz ederken, pandemi salgınının son bulmasına yardımcı olmasına duacıyız. Allah Bayramlarımızı Bayram tadında geçmesini nasip etsin.

Önceki Haber

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanlığı’nı Zeljko Komsic devralıyor

Sonraki Haber

Tokyo sporun şölenini sessiz bekliyor