Kuzey Makedonya’da 17 Ekim’de düzenlenecek yerel seçimler öncesinde, Türk Milli Birlik Hareketi (TMBH) Butel Belediyesi Meclis Üyesi (Listebaşı) adayı Cüneyt Ruşid ve Türk Demokratik Partisi (TDP) Butel Belediyesi Meclis Üyesi (Listebaşı) adayı Şeval Nuredin TIMEBALKAN Yerel Seçim Özel programına konuk oldu.

Başkent Üsküp’ün alan olarak en büyük dördüncü, nüfus olarak en büyük sekizinci belediyesi konumundaki Butel Belediyesi’nin Türk adayları ile yerel seçim öncesindeki faaliyetlerini konuştuk.

TDP’nin Butel Belediyesi Meclis Üyesi adayı Şeval Nuredin, Butel Belediyesi başkan adaylığı yarışında hangi adayı destekleyeceklerine yönelik soruya, parti genel merkezi toplantısında alınan karar ve tutumlara uyum içinde hareket ettiklerini söyledi.

Asimetrik koalisyon içerisinde, koalisyon ortaklarıyla oldukları listelerde hem belediye başkanını hem listeleri desteklediklerini belirten Nuredin, “Kendi başımıza çıktığımız listelerde sadece kendi listelerimiz için oy hakkı alıyoruz ve o belediyedeki belediye başkanına kendi halkımızın özgür ifadelerine bırakarak son 4 yılda olan bitenleri hissederek, gördüklerini, bildiklerini sayarak onların kendi oylarını vermeleri çağrısında bulunuyoruz.

SDSM’nin Butel Belediyesi başkan adayı Velimir Smilevski’yi desteklemiyorsunuz yani sorusuna, “Birinci turda desteklemiyoruz çünkü partimizin tutumu o. Kendi listelerimizle olduğumuz bölgelerde sadece kendi listelerimiz için sahada çalışıyoruz, ikinci turda bazı merkezi anlaşmalar olursa onu da o doğrultuda tamamlayacağız.” yanıtını verdi.

– Ruşid: Butel Belediyesi’ndeki adayımız belli değil

TMBH Butel Belediyesi Meclis Üyesi adayı Cüneyt Ruşid ise VMRO DPMNE ile koalisyon ortağı olduklarını hatırlattı.

Bazı konularda VMRO DPMNE ile anlaşamadıklarını söyleyen Ruşid, “2-3 yerde onlarla birlikte koalisyon ortaklığıyla aday çıktık, bir bölümde biz kendimiz aday çıktık. Bizim Butel Belediyesi’ndeki adayımız daha belli değil. Bizde iki parti başkanıyla da görüştük, Türklük için tam olarak kimseye şey vermiyoruz. Şeval’in de dediği gibi, ilk önce kendi Türklüğümüz için, kendi partimiz için oy isteyeceğiz, belediye başkanları kim çalışmışsa onları oylamalarını söyleyeceğiz.” diye konuştu.

Yayın linki:

Önceki Haber

Atina’da performans değerlendirmesini protesto eden öğretmenler greve gitti

Sonraki Haber

Bulgaristan’ın nüfusu 10 yılda 590 bin kişi azaldı