TDP ve THP arasında AYM üyesi adayı tartışması

Kuzey Makedonya Anayasa Mahkemesi’nde yaşanan üye eksikliğinin giderilmesi ve kurumdaki krizin aşılması için Meclis’in Seçim ve Atama Komisyonu’nda Anayasa Mahkemesi (AYM) üyeliği için adaylar oylandı.

Türk hakim Fatmir Skender, dün Seçim ve Atama Komisyonu’nda yapılan oylamada onay alırken Anayasa Mahkamesi üyeliğine seçilmek için genel kuruldan da onay alması gerekiyor.

Türk Demokratik Partisi (TDP) tarafından yapılan paylaşımlarda Türk hakim Fatmir Skender’in kendi partilerinin teklifi olduğu belirtildi.

Öte yandan Türk Hareket Partisi (THP) Genel Başkanı ve milletvekili Enes İbrahim ise sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla bunu gerçeği yansıtmadığını söyledi.

İbrahim paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

“Temyiz Mahkemesi’nde uzun bir dönem hakimlik yapan hakim Fatmir Skender partimiz tarafından Anayasa Mahkemesi Üyeliğine önerilmiş, Tdp milletvekili Sn. İlyas tarafından desteklenmek zorunda kalınmıştır. Geçtiğimiz günlerde Sn. Skender’in Anayasa Mahkemesi Üyeliği için Türk partilerilerinin ortak adayı olarak olduğunu paylaşmış, birliktelik mesajı vermek istemiştim. Ancak uzaktan kumandayla eski liderinin güdümüne giren basit bir kuklanın, siyasi puan kazanma peşine düşmesine, ayrıştırıcı söylemlerine anlam veremiyorum. Sn. İlyas’ın Anayasa Mahkemesi Üyeliğine başka isimlerin önerdiğini ancak ittifakımız tarafından sunulan tüm isimlerin kabul görmediğini kamuoyuna duyurmak istiyorum. Daha illeriye gittikleri takdirde Sn. İlyas’ın bu görev için sunduğu isimleri biyografileriyle birlikte, detaylı bir biçimde siz değerli vatandaşlarımızla paylaşacağım.”

Read Previous

NATO Genel Sekreteri’nden ‘Türkiye’nin endişelerini oturup konuşmalıyız’ mesajı

Read Next

Dünya şampiyonu Bitlisli atlet, Balkan ve Avrupa şampiyonluğuna odaklandı