Türk Demokratik Partisi (TDP) Genel Başkanı ve milletvekili Beycan İlyas, ülke gündeminde önemli yer tutan Nüfus Sayımı yasası ile ilgili TİMEBALKAN’a özel açıklamalarda bulundu. Nüfus sayımının ülkedeki Türkler açısından önemini vurgulayan İlyas, “Yapılan değiştirgeler sonucunda değiştirgelerimizin çoğu yeni yasa taslağına geçti.” dedi.

TİMEBALKAN ÖZEL

TDP Genel Başkanı ve milletvekili Beycan İlyas, 2020 yılında yapılması planlanan ama salgın durumundan dolayı 2021’e ertelenen nüfus sayımının 2021 yılının Nisan ayında yapılmasının planlandığını hatırlattı.

Kuzey Makedonya’da yaşayan ve %20’nin altında olan milletler için hakça temsil ilkesinin önemine dikkati çeken İlyas, “Makedonya’da yaşayan her milletin ama özellikle bu konuda biz altını çizmemiz lazım Türklerin reel olan, gerçekçi olan sayısının ortaya çıkması bizim için çok önemli mesele. Bir önceki verdiğim demeçte de söylemiştim. Bu bir milli meseledir, sadece siyasileri ilgilendiren değil, toplumsal yaşamının her katmanını ilgilendiren, halkımızı bire bir ilgilendiren bir konu.” ifadelerini kullandı.

Nüfus sayımı yasasını incelediklerinde birçok boşluğun gözlerine çarptığını kaydeden İlyas, “Biz de bu boşlukları ortadan kaldırmak için, nüfus sayımının başarılı olabilmesi için ve bizler tarafından kabul edilebilmesi için biz bu boşlukları doldurmak amacıyla 13 değiştirge sunmuştuk.” ifadelerini kullandı.

– “İyi bir yasal zemin hazırlanması gerekliliğini kendilerine bildirdik”

Adalet Bakanlığı ve Devlet İstatistik Kurumu gibi kurumlarla görüşmeler yaptıklarını belirten İlyas, “Başarılı bir nüfus sayımı olması açısından ve bu nüfus sayımına gölge düşmemesi, sonuçlarına gölge düşmemesi açısından iyi bir yasal zemin hazırlanması gerekliliğini kendilerine bildirdik.” dedi.

Kuzey Makedonya Türk milletini temsilen değiştirgeler hazırladıklarını vurgulayan Beycan İlyas, “Yapılan değiştirgeler sonucunda değiştirgelerimizin çoğu yeni yasa taslağına geçti. 25 Aralık 2020 yılında hükümet eski yasa taslağını geri çekti bizlerin verdiği birçok değiştirgeyi de kapsayan yeni yasa taslağını meclise yeniden gönderdi ve yeni yasa taslağı mecliste, genel kurulda 28 Aralık 2020 yılında görüşmeye alındı.” şeklinde konuştu.

Sundukları ve kabul edilen değiştirgelerle ilgili detaylı bilgi veren TDP milletvekili İlyas, hakça temsil ilkesinin uygulanması, sayman eğitmenleri ve dillerin kullanımı konusunda iyileştirmeler yapıldığını belirtti.

– “Bu konuyla ilgilenen bütün toplumsal katmanlara çağrımız olacak”

Söz konusu değiştirgelerle herşeyin bitmediğini ve sürecin birlik gerektirdiğini ifade eden İlyas, “Bundan sonraki süreç, özellikle siz değerli medya aracılığıyla, bizzat biz siyasiler olarak, Türk Demokratik Partisi teşkilatı olarak ve tabiki burada şüphesiz ki sürekli bilgilendirdik birbirimizi MATÜSİTEB Genel Başkanı Hüsrev Emin’de bu konuda bizimle irtibatta, kendileriyle yapılan bütün çalışmaları kendilerine aktardım. İnşallah en kısa zamanda bir çalışma toplantısı düzenleyeceğiz ve o çalışma toplantısında MATÜSİTEB Genel Başkanı ve MATÜSİTEB temsilcileri dışında çağrımız diğer Türk partilerine de olacak, akademisyenelere de olacak. Bu konuyla ilgilenen bütün toplumsal katmanlara çağrımız olacak, bu konunun devamını getirmemiz gerekecek.” değerlendirmesinde bulundu.

Türk Hareket Partisi (THP) milletvekili Enes İbrahim’in açıklamalarından hayal kırıklığına uğradığını belirten İlyas, “Diğer bir Türk milletvekilinin, ‘kurumlara güveniyoruz’ demecini vermesi beni gerçekten üzdü. Şüphesiz ki biz devlet kurumlarına güvenmek zorundayız, sonuç itibariyle biz bu devletin bir parçasıyız millet olarak ama yasal zemin sağlam olduktan sonra endişeler azalmakta. Dolayısıyla biz milletvekillerinin buradaki görevi yasal zemini hazırlamak. Zaten halkımız tarafından seçilmemizin en büyük sebeplerinden birisi de bu.” ifadelerini kullandı.

Diğer milletlerin milletvekillerinin tutumundan da şikayetçi olan İlyas, “İlk başta bu konuyla tam anlamıyla ilgilenmese bile bundan sonra birkaç tane milletvekili bu değiştirgelere eklendi. Çok önemli olan hem milli anlamda bizim varlığımızı bizzat ilgilendiren bu süreci TDP milletvekili olarak götürmenin gururunu da yaşıyorum ve sorumluluğunu da taşıyorum.” şeklinde konuştu.

– “Usulsüzlük gördüğümüz takdirde bunu meclise taşıyacağız”

Nüfus sayımı öncesinde, sırasında ve sonrasında çok dikkatli olacaklarını kaydeden, İlyas, “Usulsüzlük gördüğümüz takdirde bunu hem meclise taşıyacağız, hükümete bildireceğiz ve gerekirse uluslararası kurumlara da bildireceğiz. Tabi ki bu yolun başıdır, bundan sonraki süreçte halkımızı bu konuyla yakinen bilgilendirmemiz lazım. Siz değerli basın mensuplarına da çok önemli görevler düşmektedir.” ifadelerini kullandı.

Nüfus sayımının siyasi meseleden çok artık milli bir mesele olduğunu ve gereken zeminin bir şekilde hazırlandığını belirten İlyas, “Tam anlamıyla memnun olmasak bile bu yasal çerçeve içerisinde yine de hakça temsilin yer alması özellikle sayman eğitmenleri de bölgesel komisyonlarda bunun uygulanmasının yasa haklarına geçmesi, yasanın bu şekilde geçecek olması bizi bir şekilde rahatlatmış olur.” dedi.

Sayımların yapılmasına 3 ay kaldığını ve bu 3 ay içerisinde gereken dikkati vereceklerini ifade eden İlyas, “İnşallah hep birlikte bu işi sonunda başaracağız ve bizler tarafından, halkımız tarafından yani Makedonya’da yaşayan Türk milleti tarafından kabul edilebilecek bir sayım sonucu ortaya çıkar. Onun dışındaki herhangi bir sonuçta kesinlikle bizim gereken tepkiyi gereken müdahaleyi yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın.” diyerek sözlerini noktaladı.

Önceki Haber

Cumhurbaşkanı Pendarovski, Hırvatistan Cumhurbaşkanı Milanoviç ile telefonda görüştü

Sonraki Haber

Türk olimpik kadın milli judocuların, Gürcistan, Kosova ve Bulgaristan ile ortak kampı sürüyor